Маргарита Сокоренко розповіла про роботу Уповноваженим у справах ЄСПЛ в інтерв’ю для JustTalk
Уповноважена у справах Європейського суду з прав людини Маргарита Сокоренко розповіла про справи України під час повномасштабної війни в контексті міжнародної співпраці, а також про власний професійний шлях в інтерв’ю для проєкту «Люди професії» JustTalk. Ви дізнаєтеся більше про роботу команди Секретаріату Уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини, робочі будні та відповідальні процеси, розгляд справ у ЄСПЛ та виконання рішень Суду Україною, а також про плани на майбутнє.
На початку дискусії Маргарита Сокоренко повідомила, що в Україні Європейський суд з прав людини користується певною популярністю — про це свідчить великий обсяг звернень серед наших громадян до Суду з-поміж інших держав-членів Ради Європи. Вона також нагадала, що ЄСПЛ зарекомендував себе як дієвий механізм не лише щодо індивідуальних позовів, а й в розгляді міждержавних справ.
«На превеликий жаль, історія України щодо міждержавних позовів пов’язана з доволі важким періодом для нашої країни — початком російської агресії у 2014 році. Вже у березні 2014 року наша держава подала перший позов щодо порушень прав людини проти рф. На сьогодні Україна подала 10 міждержавних позовів проти росії», — повідомила Маргарита Сокоренко.
За її словами, міждержавні позови окреслюють не лише точкові порушення прав людини, які вчиняються росією на окупованих територіях. Йдеться про скарги на цілу існуючу систему порушень за положеннями Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
На запитання щодо того, чи існують безпосередні механізми впливу на росію через ЄСПЛ, Уповноважена зазначила, що це є одним із дискусійних питань. Це пояснюється тим, вона додала, що забезпечити виконання міждержавних позовів доволі складно, оскільки не існує чіткого механізму міжнародного примусу.
«Після початку повномасштабного вторгнення у 2022 році серед моїх колег юристів-міжнародників точилися дискусії. Ми багато обговорювали міжнародне право як таке. Адже розумієш, що в один момент певна країна вирішує знехтувати всіма цінностями міжнародної співпраці, яку декларує. Водночас ми розуміли — необхідно продовжувати роботу. Саме так з’явився наш останній позов, який згодом доповнювався новими фактами, які ми отримували, та був поданий 28 лютого», — зазначила спікер.
Уповноважена у справах ЄСПЛ підкреслила, що рішення міжнародних інституцій є важливою складовою для забезпечення цього тиску: «Прийти і змусити росію виконати щось ми не можемо, але маємо юридичні аргументи в роботі з партнерами для ізоляції країни-агресора від цивілізованого світу».