Сенсація

Стартував пілотний проєкт щодо запровадження спеціалізації суддів у справах сім’ї та дітей


Листопад 29
15:13 2024

28 листопада 2024 року в м. Києві за ініціативою Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду та Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні та ГО «ВГЦ Волонтер» відбувся семінар з нагоди початку реалізації пілотного проєкту щодо запровадження спеціалізації суддів у справах сім’ї та дітей.

Впровадження в Україні такого елементу правосуддя, дружнього до дитини, як спеціалізація суддів з розгляду справ сім’ї та дітей, зумовлене взятими нашою державою зобов’язаннями згідно з Конвенцією ООН про права дитини й необхідністю подальшої імплементації міжнародних стандартів, рекомендацій Комітету ООН з прав дитини, пріоритетів Ради Європи та Європейського Союзу щодо забезпечення прав і найкращих інтересів дитини.

Завданнями пілотування є:

У заході взяли участь представники Верховного Суду, Міністерства юстиції України, Міністерства соціальної політики України, Національної школи суддів України, Координаційного центру з розвитку сімейного виховання та догляду дітей, Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, неурядових організацій, а також 11 пілотних судів-учасників проєкту.

Голова КЦС ВС Борис Гулько, відкриваючи захід, наголосив, що запровадження спеціалізації суддів у справах сім’ї та дітей є важливим з огляду на дотримання Україною міжнародних стандартів щодо доступу дитини до правосуддя у цивільних провадженнях, які зачіпають права та інтереси дитини, забезпечення найкращих інтересів дитини, вирішення проблемних питань, що виникають під час розгляду справ, пов’язаних із забезпеченням права дитини на сім’ю, в тому числі в умовах воєнного стану. Він відзначив, що цього року кількість справ у касаційному суді, пов’язаних із вихованням дітей, у порівнянні з 2023 роком зросла більше ніж удвічі. Передусім це пов’язано з військовою агресією ворога та вимушеним переселенням мільйонів дітей.

«У сьогоднішніх реаліях повномасштабної війни захист прав дітей є однією з найважливіших місій держави. Тому реалізація пілотного проєкту щодо запровадження спеціалізації суддів у справах сім’ї та дітей є надважливою», - відзначив він.

Учасників заходу привітав Заступник Міністра юстиції України, Голова Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх Олександр Банчук. Він відзначив важливість посилення уваги до питань забезпечення якнайкращих інтересів дитини також при розгляді цивільних справ, які безпосередньо впливають на права та добробут дітей, та ключовій ролі суддів у цьому процесі.

«Зважаючи на зобов’язання України щодо імплементації міжнародних стандартів правосуддя, дружнього до дитини, у проекті Національної стратегії захисту прав дитини у сфері юстиції на 2025–2029 роки, що була напрацьована в межах діяльності МКР із залученням широкого кола експертів, представників державних органів та неурядових організацій, передбачається реалізувати низку кроків, спрямованих на запровадження спеціалізації суддів з розгляду цивільних справ з питань сім’ї та дітей. Попри складні для нашої держави часи девіз «Діти – наше майбутнє» має бути втілений у практику. Сподіваюся, що невдовзі реалізація пілотного проєкту матиме позитивні результати, з урахуванням яких будуть внесені відповідні зміни до законодавства. Важливо, щоб закони, які враховують і реалізують найкращі інтереси дитини, застосовувалися суддями у повсякденній практиці», - підкреслив Олександр Банчук.

Під час заходу обговорили актуальні питання, які стосуються запровадження спеціалізації суддів у справах сім’ї та дітей. Заступник Міністра соціальної політики України Ірина Постоловська акцентувала на необхідності запровадження спеціалізації суддів з розгляду справ, що торкаються прав та інтересів дитини, як однієї з умов євроінтеграції України. Керівниця Координаційного центру з розвитку сімейного виховання та догляду дітей Ірина Тулякова наголосила на важливості впровадження спеціалізації суддів у рамках реформи найкращого догляду за дітьми та забезпечення права кожної дитини на сім’ю.

Керівниця секції захисту дітей Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні Джин Чой і координатор проєктів захисту дітей Представництва ЮНІСЕФ в Україні Віталій Старіков поінформували про пріоритети діяльності ЮНІСЕФ щодо захисту дітей в системі правосуддя, впровадження спеціалізації та дружніх до дитини підходів у цивільному судочинстві.

Про потребу забезпечення комплексного й міждисциплінарного підходу до навчання суддів та інших учасників цивільних проваджень, що стосуються прав та інтересів дитини, наголосив ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук.

Учасникам презентували досвід запровадження в Україні елементів сімейної спеціалізації суддів і представили мету та очікувані результати пілотного проєкту, основні напрями та етапи його реалізації. Виступили суддя ВС у КЦС, член Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх Павло Пархоменко та голова Комітету Національної асоціації адвокатів України з питань сімейного права й залучена експертка Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх Лариса Гретченко. Про досвід запровадження сімейної спеціалізації суддів в Ізмаїльському міськрайонному суді Одеської області (її запроваджено з 2006 року) поінформувала також суддя цього суду Олена Бальжик.

Ініціатива щодо пілотування запровадження спеціалізації суддів у справах сім’ї та дітей втілюється в межах реалізації проєкту «Надання психосоціальної підтримки та забезпечення правосуддя як складової частини кращого догляду для вразливих дітей», що реалізується за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні у співпраці з Касаційним цивільним судом у складі Верховного Суду та Міжвідомчою координаційною радою з питань правосуддя щодо неповнолітніх.

Поділитися
Напишіть коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.
Обов'язкові поля позначені*

Популярні категорії

Останні новини

КМУ призначив Голову Держгеонадра

Прочитайте повну статтю

«За лаштунками МВС»: як працюють і чим займаються розвідники бригади «Рубіж»

Прочитайте повну статтю

2 грудня на телеканалі НТН стартує прем’єра українського серіалу «Прикордонники»

Прочитайте повну статтю

Ігор Клименко: за два роки «Білі янголи» врятували майже 10 000 людей із найгарячіших точок

Прочитайте повну статтю

Запрошуємо взяти участь в обговоренні церемоніалу хвилини мовчання

Прочитайте повну статтю

«Локальна пам'ять»: Заходи з вшанування жертв Голодомору та інші новини регіонів

Прочитайте повну статтю

ФАО оголосило тендер на закупівлю сучасного матеріально-технічного оснащення для підтримки рефо...

Прочитайте повну статтю

СТОП вилову раків – з 1 грудня стартує щорічна заборона

Прочитайте повну статтю
Ми використовуємо cookies
Погоджуюсь