8 січня 2022 року набуває чинності Закон «Про внесення змін до Закону України «Про рекламу» щодо протидії дискримінації за ознакою статі»


Січень 06
14:05 2022

Законом удосконалено правове регулювання у галузі реклами щодо протидії дискримінації за ознакою статі, що відповідає зобов'язанням України відповідно до Конвенції ООН з ліквідації усіх форм дискримінації щодо жінок. Протидія дискримінації за ознакою статі передбачена також Угодою про асоціацію України з Європейським Союзом та іншими міжнародними документами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, зокрема - Стратегією ґендерної рівності Ради Європи на 2018-2023 роки та Глобальними цілями сталого розвитку ООН.

Широко розповсюджена дискримінаційна реклама за ознакою статі закріплює гендерні стереотипи та негативно впливає на свідомість як дорослих споживачів реклами, так і неповнолітніх.

Законом передбачено, що у рекламі забороняється показувати будь-яку перевагу однієї статі над іншою, стереотипні ролі чоловіка й жінки, насильство за ознакою статі, тіло людини лише як сексуальний об’єкт. Також заборонять рекламу з натяками (слова, звуки, зображення) на секс, якщо він не стосується рекламованого продукту.

Також внесеними змінами до закону “Про рекламу” передбачено визначення понять «дискримінаційна реклама» та «дискримінаційна реклама за ознакою статі».

Дискримінаційна реклама — це реклама, яка вміщує чи використовує твердження та/або зображення, які є дискримінаційними за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, віку, інвалідності, етнічного та соціального походження, громадянства, сімейного та майнового стану, місця проживання, мовними або іншими ознаками щодо особи та/або групи осіб, а також такі, що дискредитують товари інших осіб.

Дискримінаційна реклама за ознакою статі – містить твердження та/або зображення щодо інтелектуальної, фізичної, соціальної чи іншої переваги однієї статі над іншою та/або щодо стереотипності ролі чоловіка та жінки, що пропагує принизливе та зневажливе ставлення; принижує гідність людини, демонструє насильство за ознакою статі; використовує зображення тіла людини (частини тіла) лише як сексуального об’єкта з метою привернення уваги споживача та/або посилання (слова, звуки, зображення) на сексуальні стосунки, що не стосуються продукту.

Таким чином, реклама є дискримінаційною, якщо зображує або описує жінку чи чоловіка як прикрасу чи сексуальний об'єкт, включаючи натяки на статеві стосунки і сексуальність людей, які нічим не пов'язані з рекламованим продуктом і не мають прямих асоціацій зі споживанням рекламованого продукту, товару, послуг тощо.

Відповідальність за дискримінаційну рекламу несе рекламодавець.

Звертайте увагу на контекст. Адже зображення жінки в рекламі косметики, наприклад, – доречне. Зображення тіла в рекламі спортзалу – також. А от дівчина в бікіні, яка рекламує сосиски, – однозначна дискримінація.

Крім цього, в рекламі про вакансії (прийом на роботу) забороняється:

У разі порушення вимог цієї статті рекламодавець сплачує до державного бюджету штраф у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент вчинення порушення, у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.

Також, змінами до законодавства передбачена відповідальність за неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації про вартість розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами, та/або вартість розповсюдження реклами, а також інформації, передбаченої частиною другою статті 26 цього Закону, центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

У випадках, коли реклама містить інформацію або зображення, які порушують етичні, гуманістичні, моральні норми, нехтують правилами пристойності, або містить ознаки дискримінаційної реклами, слід звертатись до Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області.

Поділитися
Напишіть коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.
Обов'язкові поля позначені*

Популярні категорії

Останні новини

Запоріжжя. Пошуково-рятувальні роботи завершені. 13 людей загинули, 33 отримали поранення

Прочитайте повну статтю

Запоріжжя: 113 поранених та 13 вбитих росією мирних мешканців

Прочитайте повну статтю

Реєстр арештованих активів оновлено!

Прочитайте повну статтю

Запоріжжя. Станом на зараз відомо про 13 загиблих та 32 поранених (кількість може змінюватися)

Прочитайте повну статтю

Укрзалізниця має намір виплатити купони за єврооблігаціями, що припадають на січень 2025 року

Прочитайте повну статтю

Верховною Радою України у 2024 році прийнято 5 Законів та 5 Постанов за поданням Комітету з пит...

Прочитайте повну статтю

Ігор Клименко: Понад 2 тисячі квадратних кілометрів розмінували піротехніки ДСНС та вибухотехні...

Прочитайте повну статтю

Володимир Зеленський: росіяни завдали удару авіабомбами по Запоріжжю. Свідомий удар по місту.

Прочитайте повну статтю
Ми використовуємо cookies
Погоджуюсь