Адаптація європейських стандартів до профільного закону відкрила перед адвокатурою України шлях до інтеграції в європейську професійну спільноту
«Адаптація ключових європейських стандартів незалежності адвокатури і самоврядності до національного профільного закону відкрила перед українською адвокатурою шлях до інтеграції в європейську професійну спільноту», - наголосила Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова на святковому засіданні, присвяченому 9-й річниці створення Національної асоціації адвокатів України.
Так, НААУ з моменту заснування розпочала взаємодію з адвокатурами Німеччини, Іспанії, Франції, Італії, Великої Британії, Литви, Грузії, Казахстану, Білорусі. НААУ стала спостерігачем у найбільшій організації адвокатів в Європі – ССВЕ – яка представляє понад мільйон адвокатів з усього континенту та є стороною меморандуму ССВЕ про взаємне визнання підвищення кваліфікації в Європі, що дає можливість для адвокатів брати участь у єдиному європейському просторі професійної освіти, який сформований цим меморандумом і поширюється на понад 45 країн.
НААУ підтримує системні контакти з IBA – Міжнародною асоціацією юристів, яка працює з 1947 року і наразі об’єднує понад 200 асоціацій юристів по всьому світу та понад 80 000 індивідуальних членів. Ця організація має спеціальний консультативний статус у Генеральній Асамблеї ООН та Економічній і соціальній раді ООН.
«Завдяки нашому потужному партнеру ми маємо можливість на глобальному рівні привертати увагу до проблем захисту прав адвокатів, доступу громадян до правосуддя в Україні тощо», - зазначила Лідія Ізовітова.
Вона нагадала, що проблема захисту прав адвокатів в Україні є постійним фокусом уваги європейських колег. Так, візит до України Стефано Сенсі — повноважного представника управління спеціальних процедур офісу Верховного Комісара ООН з прав людини, який відбувся 2018 року, був присвячений темі захисту прав адвокатів в Україні.
У листопаді 2017 року НААУ спільно з ССВЕ провела в Києві спеціальний захід, присвячений проблемам захисту прав адвокатів в Україні, за участю керівництва ССВЕ та її профільних інституцій. У березні 2018 року делегація НААУ взяла участь у конференції «Привілеї правничої професії: виклики у сучасному суспільстві». Організаторами заходу виступили Асоціація адвокатів Литви, Рада правничих та адвокатських товариств Європи та Американська асоціація адвокатів (АВА). Спеціальна сесія конференції присвячена кримінальним провадженням проти адвокатів та особливостям процесуального статусу адвокатів.
Окрім ССВЕ та ІВА, НААУ систематично працює з Міжнародною комісією юристів, завдяки якій українські адвокати отримують доступ до глобальних дискусійних майданчиків з тематики захисту професійних прав адвокатів під егідою цієї організації.
«З цих прикладів видно, що міжнародні партнери надавали нам підтримку у складні моменти, коли траплялися резонансні вбивства адвокатів в Україні, і допомагали привертати увагу міжнародної спільноти до тих небезпек, які супроводжують роботу адвокатів в нашій країні», - нагадала Лідія Ізовітова.
Відчутну допомогу надавали IBA та ССВЕ під час спроби нав’язати адвокатурі зміну профільного законодавства, ігноруючи позицію адвокатури. Інтервенційні листи цих двох організацій виявилися дієвими інструментами проти свавільного перегляду європейських стандартів адвокатського самоврядування в Україні.
У своїх доповідях по Україні Управління Верховного комісара ООН з прав людини систематично висвітлює стан порушень прав адвокатів у резонансних процесах, пов’язаних з конфліктом на сході, та в інших чутливих справах. Крім того, обмін досвідом з іноземними колегами, участь у міжнародних професійних форумах і конференціях, ознайомчі візити до асоціацій адвокатів різних країн збагатили українську адвокатуру багатьма ідеями щодо організації, консолідації професії.
Лідія Ізовітова підкреслила, що приклад європейських, американської й канадської адвокатур дали можливість побачити реальну захищеність прав адвокатів та повагу до гарантій адвокатської діяльності, в тому числі, і в системі безплатної правової допомоги. Проте, адвокати, залучені до БПД, досі залишаються в нашій країні найбільш вразливими до втручання з боку держави, адміністративного контролю і ризиків для збереження адвокатської таємниці, зазначила Голова НААУ, РАУ.
«Ми бачимо, що межі для цього контролю намагаються посунути ще далі, позбавляючи адвокатів БПД можливості належно виконувати свої обов’язки. Наразі законопроект №5107, поданий на розгляд парламенту, містить саме таку – пряму загрозу. І ми це неодноразово озвучували і на засіданні профільного комітету ВР, і під час дискусій, організованих офісом Ради Європи в Україні», - зауважила Лідія Ізовітова.