Сенсація

Антикорупційні заходи в секторі оборони під час війни: як забезпечити баланс між відкритістю та секретністю


Липень 20
18:14 2023

Ефективне виконання антикорупційних заходів у секторі безпеки та оборони під час війни обговорили представники органів влади й громадськості під час пресконференції  «Як реалізувати антикорупційну політику в секторі оборони під час війни?».

Участь в обговоренні взяли представники Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК), Міністерства оборони України, громадських організацій “StateWatch” та Незалежної антикорупційної комісії (НАКО).

Учасники наголосили на важливості виконання заходів Антикорупційної стратегії та Державної антикорупційної програми на 2023-2025 рр. (ДАП) в секторі оборони, але з урахуванням обмежень воєнного стану, питань безпеки та належного захисту інформації, а також необхідності відтермінування оприлюднення інформації про окремі заходи до перемоги. 

Під час пресконференції експерти презентували аналітичний бриф НАКО «Державна антикорупційна програма на 2023 – 2025 роки: фактори успіху для сектору оборони». У документі представлено результати аналізу 35 основних заходів ДАП.

На думку експертів, успішність їх виконання буде залежати від трьох факторів: використання ефективної системи управління процесами на рівні міністерств  і відомств; проактивний моніторинг ефективності виконання із залученням громадськості; коригування стратегії реалізації заходів відповідно до рівня чутливості (тобто можливості виконання під час війни з урахуванням вимог інформаційної безпеки). У брифі виділено три рівні чутливості заходів – високий (потрібен захист систем і даних, передбачає відстрочку в оприлюдненні інформації), середній (можлива тестова експлуатація), низький (не несе загроз для безпеки). 

«Ми маємо виконувати закріплені в Державній антикорупційній програмі та стратегії пріоритетні завдання, навіть в умовах воєнного стану. Але свідомі того, що виконання тих чи інших заходів має бути адаптовано до поточних реалій. Ми проаналізували,  наскільки можливо та в якому статусі їх виконувати під час воєнного стану», – зазначила Світлана Мусіяка, керівниця напряму досліджень та вироблення політик НАКО. 

За її словами, в умовах  воєнного стану деякі  заходи ДАП мають високий рівень чутливості. Це, наприклад, розробка інформаційних систем чи нормативних актів, оприлюднення великих масивів даних. Тому надавати повноцінний доступ до інформації можна лише після перемоги. Але, на думку експертки, важливо шукати нові ефективні механізми взаємодії з громадськістю, щоб забезпечити оптимальний баланс між прозорістю та секретністю. 

Експерт з питань антикорупційної політики Гліб Канєвський зауважив, що виконання заходів ДАП – це реформування всієї країни та наближення сектору оборони України до стандартів країн-членів НАТО. На його думку, в першу чергу, потрібно забезпечити проведення реформи оборонних закупівель і корпоративної реформи Укроборонпрому. 

Т. в. о. директора Департаменту з питань запобігання та виявлення корупції Міністерства оборони України Сергій Степанян зазначив, що відомство розробило план заходів на виконання ДАП й запевнив, що міністерство забезпечить його виконання, крім заходів, що мають безпекові обмеження. 

Систему моніторингу реалізації державної антикорупційної політики, завдяки якій можна відстежувати статус виконання заходів ДАП, презентував керівник Департаменту антикорупційної політики НАЗК Дмитро Калмиков. Він повідомив, що 17 серпня для громадськості буде відкрито публічну частину системи моніторингу, і кожен може побачити прогрес виконання антикорупційних заходів. 

“Ця система стане джерелом повної та об’єктивної інформації про виконання заходів програми, відображатиме  результати щоквартального моніторингу та щорічної оцінки,  та міститиме інструмент “зворотного зв’язку” для громадськості”, – зазначив Дмитро Калмиков.

Керівник Управління формування політики доброчесності у сфері безпеки та оборони НАЗК Марина Бариніна розповіла про основні напрями роботи новоствореного підрозділу.  За її словами, Управління стане “центром передового досвіду” з питань розбудови доброчесності у сфері безпеки та оборони, виконуватиме функції “Єдиного вікна”, що забезпечить координацію взаємодії НАЗК зі згаданими органами, надання їм допомоги у виконанні  Антикорупційної стратегії та заходів ДАП. Крім того, підрозділ стане Офісом Національного координатора з питань співробітництва України з НАТО у сфері розбудови доброчесності. 

Про першу частину пресконференції за участі Голови НАЗК Олександра Новікова, Міністра оборони України Олексія Резнікова, Міністра з питань стратегічних галузей промисловості Олександра Камишіна більше тут.

Організатори заходу: НАЗК і Незалежна антикорупційна комісія (НАКО). Захід відбувся за підтримки Спеціального оборонного радника Сполучного Королівства Великої Британії та Північної Ірландії (Office of United Kingdom Special Defence Advisor: Ukraine).

Відеозапис пресконференції українською мовою та англійською мовою.

Посилання скопійовано

Напишіть коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.
Обов'язкові поля позначені*

Популярні категорії

Останні новини

Інформація про стан виконання законодавства про державну реєстрацію нормативно-правових актів з...

Прочитайте повну статтю

Ігор Клименко: За тиждень бригада «Азов» та стрілецький батальйон Нацполіції знищили майже 180...

Прочитайте повну статтю

Центральний вокзал Києва стає зручнішим: тепер відкрито відділення банку

Прочитайте повну статтю

УІНП продовжить та поглибить співпрацю з оперативним командування «Північ» Сухопутних військ ЗС...

Прочитайте повну статтю

Два виставкові проєкти УІНП експонуються у Верховній Раді

Прочитайте повну статтю

Упродовж 2024 року ВРП ухвалила 4 рішення про надання згоди на утримання судді під вартою

Прочитайте повну статтю

До закордонних подорожей готова!

Прочитайте повну статтю

Протидія нелегальній міграції, як один із пріоритетних напрямків роботи ДМС

Прочитайте повну статтю
Ми використовуємо cookies
Погоджуюсь