АРМА та Консультативна місія ЄС в Україні: партнерство для ефективності, прозорості та інтеграції у Євросоюз
У середу 24 січня 2024 року відбулась робоча зустріч керівництва Агентства з розшуку та менеджменту активів з делегацією Консультативної місії Європейського Союзу в Україні (далі - КМЄС).
АРМА представляла керівник органу Олена Дума, Заступник Голови АРМА Павло Великоречанін, Заступник Голови з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації (CDTO) АРМА Станіслав Петров та Заступник Голови АРМА з питань європейської інтеграції, Надзвичайний і Повноважний Посол Грігол Катамадзе.
КМЄС представляли Голова місії Рольф Холмбо, Керівник управління з питань верховенства права КМЄС Вероніка Крісткова та Голова відділу з питань кримінальних розслідувань та організованої злочинності КМЄС Маркус Міттерер.
Передусім, сторони сфокусували діалог на основних напрямках співпраці АРМА з КМЄС. Очільниця Нацагентства поінформувала колег про діяльність АРМА та перші кроки у напрямку переформатування та вдосконалення роботи державного органу.
«Ми маємо єдині цілі: знищити корупційні схеми, зробити Агентство транспарентним та досягти максимальної ефективності наповнення бюджету країни для того, щоби наблизити нашу перемогу», - сказала Олена Дума.
Також керівник АРМА звернула увагу делегації КМЄС на ключові досягнення Нацагентства, серед яких відмітила:
а) прийняття АРМА до Наглядової ради BAMIN (Міжвідомчої мережі з управління активами Балканського регіону)
б) прийняття АРМА до Європейської мережі партнерів проти корупції (EPAC/EACN)
в) участь АРМА у 10-й сесії Конференції держав-учасниць Конвенції ООН проти корупції.
При цьому, Олена Дума розповіла про майбутні плани роботи Агентства у 2024 році і звернулась до КМЄС з пропозицією посприяти у створенні Офісу реформ при АРМА та продовженні постачання програмного забезпечення. Це, своєю чергою, підвищить ефективність роботи Агентства. Представники КМЄС підтримали озвучені ініціативи.
Окрім цього, Голова АРМА звернулася до колег з КМЄС щодо підтримки у максимально швидкому ухваленні проєкту закону №10069, який розблоковує можливість управління Нацагентством арештованими корпоративними правами, власниками яких є не тільки злочинці, але й росіяни та білоруси. Керівник управління з питань верховенства права КМЄС Вероніка Крісткова запевнила про якнайшвидший розгляд цього проєкту закону та подальшу підтримку АРМА у питаннях дотримання правових стандартів ЄС.
Зрештою, КМЄС була запрошена взяти участь у Міжнародному Форумі АРМА, запланованому на кінець червня цього року, та презентації Річного звіту про роботу АРМА (відбудеться у березні 2024 року).
У свою чергу, Рольф Холмбо привітав розвиток АРМА у напрямку відкритості, підзвітності та ефективності за останній період та пояснив, що роль КМЄС у вивченні можливостей подальшої підтримки АРМА буде доповнювати взаємодію та підтримку з боку інших структур ЄС, зокрема Представництва Європейського Союзу в Україні та Антикорупційної ініціативи Європейського Союзу в Україні (EUACI). Він також високо оцінив зусилля АРМА з відновлення доступу громадськості до Єдиного державного реєстру активів, на які накладено арешт у кримінальному провадженні, що є значним кроком до прозорості та підзвітності.
"Надалі важливо зміцнювати нормативно-правову базу, яка забезпечує діяльність АРМА, гарантуючи прозорий відбір керівництва та проведення зовнішнього аудиту", - наголосив голова КМЄС.
Очільниця АРМА підтвердила ініціювання зовнішнього аудиту ще у серпні 2023 року листами до Президента, Парламенту та Уряду, водночас як і доцільність вдосконалення спеціального закону.
Отже, обидві сторони виявили зацікавленість у налагодженні співробітництва у сфері виявлення та розшуку активів, здобутих злочинним шляхом, а також у інших численних сферах, де обмін досвідом та кращими практиками дозволить АРМА працювати ефективніше та прозоріше.
Агентство продовжує проактивну роботу на міжнародній арені, включаючи всі наявні механізми у сфері виявлення та розшуку активів, зокрема через співпрацю з провідними європейськими інституціями, в цілях якнайшвидшого наближення України до членства в ЄС.