Чай у пакетиках, меморіальні традиції, мобілізація – про незнаний спадок Першої світової війни говоримо у подкасті (На)памʼять


Серпень 01
15:07 2024

Гість восьмого випуску – історик, дослідник Першої світової війни, науковий співробітник Українського інституту національної памʼяті Іван Стичинський.

Перша світова війна розпочалася 110 років тому. Західна історіографія датує її початок 28-м липня, коли Австро-Угорщина оголосила війну Сербії після вбивства австрійського ерцгерцога Франца-Фердинанда і його дружини Софії сербським націоналістом Гаврилом Принципом у Сараєво. В українських підручниках початком світової війни вважається 1 серпня, коли у конфлікт вступили Німеччина та Російська імперія.

Через Україну проходив Східний фронт Першої світової війни. Українці воювали не лише на Східному фронті та не лише в арміях Австро-Угорщини і Російської імперії, до яких тоді входила більшість України. Є вражаючі історії вихідців з України, які служили у канадських та австралійських і новозеландських підрозділах армії Британської імперії, брали участь у кампаніях у різних частинах земної кулі.

Перша світова війна залишила по собі значний слід – у літературі й мистецтві, культурі памʼятання і вшанування загиблих у воєнних конфліктах, військових технологіях і навіть побуті. Й Україна тут не вийняток.

Памʼятаєте, як у перші дні повномасштабного вторгнення соліст «Бумбоксу» Андрій Хливнюк заспівав «Ой, у лузі червона калина»? А хто знає, що ця пісня родом із Першої світової війни? Як і, до речі, сумно відома після Революції гідності «Плине кача»…

Пісні – не єдиний спадок Першої світової, який ми здебільшого не асоціюємо з тією війною та участю в ній українців.

Внаслідок першого глобального конфлікту в історії людства в нашому побуті зʼявились чай у пакетиках, одяг на блискавці і навіть веганські сосиски. Велика частина меморіальної культури, зокрема тієї, яку ми засвоїли у спотвореному радянському варіанті, як от вічний вогонь і памʼятник невідомому солдату, теж походять із Першої світової війни. Врешті-решт всеохопна мобілізація суспільства вперше відбувається тоді ж.

Про все це (і не тільки) говоримо у восьмому випуску подкасту (На)памʼять з Іваном Стичинським.

Слухайте також на подкастингових платформах

Подкаст (На)памʼять – про те, як ми памʼятаємо нашу історію. Він розповідає, які проєкти українці створюють, щоб зберігати памʼять про своє минуле і краще розуміти себе.

Ведучі подкасту Ігор Кромф і Вікторія Скуба у кожен випуск запрошують людей, чий досвід роботи з історією і памʼяттю може бути корисним.

Подкаст є проєктом Українського інституту національної памʼяті за підтримки Медіацентру Україна. Технічним партнером подкасту є агенція RMA.

Поділитися
Напишіть коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.
Обов'язкові поля позначені*

Популярні категорії

Останні новини

Запоріжжя. Зросла кількість постраждалих унаслідок учорашнього ворожого удару

Прочитайте повну статтю

Реформа меліорації на Черкащині: 17 організацій водокористувачів та відновлення зрошення на пло...

Прочитайте повну статтю

Відновлено роботу Єдиного державного реєстру після кібератаки

Прочитайте повну статтю

Верховна Рада України прийняла за основу законопроект щодо ефективного забезпечення права ув’яз...

Прочитайте повну статтю

На Сумщині поліцейський екіпаж «Білий янгол» евакуював родину з чотирма дітьми

Прочитайте повну статтю

АТ «Укрзалізниця» оголошує про завершення капіталізації відсотків за єврооблігаціями з терміном...

Прочитайте повну статтю

Ключові зміни цивільного законодавства за 2024 рік зібрали в огляді

Прочитайте повну статтю

Поліція Житомирщини завершила розслідування шахрайської схеми на майже 1,2 мільйона гривень

Прочитайте повну статтю
Ми використовуємо cookies
Погоджуюсь