Цифровізація – найпотужніший інструмент мінімізації та запобігання корупції, – Голова НАЗК
Стан розробки та запуску IT-інструментів обговорили під час першого установчого засідання Міжвідомчої робочої групи (далі – МРГ) з питань виконання заходів у сфері цифровізації Державної антикорупційної програми на 2023 – 2025 роки (ДАП).
Цю робочу групу створено для ефективної реалізації цифрових продуктів Антикорупційної програми впродовж трьох років. Загалом програмою передбачено 63 таких IT-інструменти.
«Цифрова трансформація роботи органів державної влади та місцевого самоврядування, прозорість діяльності та відкриття даних, створення зручніших та законних способів отримання послуг – це три основні принципи антикорупційної політики на найближчі три роки. Саме на них побудована ДАП. Ці принципи дозволять забезпечити доброчесність і ефективність органів влади. Їх реалізація допоможе мінімізувати прояви корупції, створити зручні цифрові інструменти для громадян і бізнесу, а також вчасно та ефективно виконати заходи ДАП», – зазначив Олександр Новіков, співголова МРГ, Голова Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК).
Впровадження двох цифрових продуктів, передбачених ДАП, вже реалізовано. Зокрема, це інтеграція системи eCase Management System з Єдиним реєстром досудових розслідувань (виконавець – НАБУ), а також реалізація технічної можливості вносити до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (ЄДР) відмітку про можливу недостовірність про кінцевого бенефіціарного власника або структуру власності юридичної особи (виконавець – Міністерство юстиції).
Крім того, 28 червня НАЗК ввело в експлуатацію Інформаційну систему моніторингу реалізації державної антикорупційної політики (далі – система). Система допоможе виконавцям організовувати, планувати та виконувати заходи ДАП, а громадянам і експертам відстежувати їхній прогрес.
Загалом у 2023 році має бути завершено впровадження 14 IT-продуктів, а саме: Єдиного державного реєстру виконавчих документів, Єдиної інформаційної системи обліку Національної програми інформатизації, єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (суддівське досьє); модифікація Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, створення каналу повідомлень про випадки конфлікту інтересів у членів консультативних, допоміжних, дорадчих органів при Міністерстві охорони здоров’я та інші.
«Цифровізація є одним з найефективніших інструментів для боротьби з корупцією. Лише за два роки реальний антикорупційний та економічний ефект цифровізації становить 16,3 млрд грн. Потенційний – 48 млрд грн. Діяльність Міжвідомчої робочої групи та впровадження цифрових заходів Антикорупційної програми допоможе побудувати прозору діяльність держорганів, запобігти корупційним схемам та махінаціям», – зазначив співголова МРГ, Віцепрем’єр-міністр України з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій – Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
До 2025 року НАЗК має реалізувати 9 IT-продуктів, Мінцифра – 6, інші державні органи (серед яких: Міністерство внутрішніх справ, Міністерство освіти і науки, Міністерство охорони здоров’я, Мінекономіки, Мінінфраструктури) – 48 продуктів.
Ці продукти покликані забезпечити технічну сумісність між державними (публічними) електронними реєстрами. Йдеться про єдиний електронний містобудівний кадастр, електронний реєстр об’єктів культурної спадщини, комплексну послугу з відкриття бізнесу на Єдиному державному вебпорталі електронних послуг, державну інформаційну систему трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин, «Регуляторний дашборд» тощо.
На наступному засіданні заплановано розглянути заходи ДАП з реалізації цифрових продуктів, які покладені на Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури, Міністерство економіки та Міністерство оборони.
Довідково
Міжвідомча робоча група – це тимчасовий консультативно-дорадчий орган Уряду, створений для забезпечення виконання заходів у сфері цифровізації, передбачених в ДАП.
МРГ очолили Віцепрем’єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій — Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров та Голова НАЗК Олександр Новіков.
До її складу увійшли й представники Міністерства цифрової трансформації, Міністерства фінансів і Міністерства юстиції України, представники проектів і програм міжнародної технічної допомоги, які надають підтримку Уряду України у виконанні реформ у сфері державного управління та послуг у зменшенні або викорінення корупції у ключових галузях.
Надалі МРГ збиратиметься двічі на місяць.