Де дружніші, там і сильніші. Як Широківська громада під час війни допомагає громадам-сусідам


Травень 05
12:52 2022

На Запоріжжі тривають бойові дії. Чотири з п’яти районів області тимчасово окуповані російськими військами. Широківська сільська територіальна громада, яка розташована біля Запоріжжя, стала гуманітарним центром та допомагає громадам-сусідам вижити: відправляє речі першої необхідності та продукти, надає притулок для переселенців, які тікають від окупації та бойових дій. З початку російської агресії широківці відправили громадам Запорізької області  понад 60 тонн медикаментів, харчів, засобів гігієни.

Авторка: Оксана Якуніна

Фото надані Широківською громадою

З перших днів війни України з росією у Широківській громаді було створено Гуманітарний штаб, центр прийому та розподілу допомоги. Окрім забезпечення необхідним мешканців громади та переселенців, допомоги військовим, широківці підтримують громади Запорізької області.

Широківська громада отримує допомогу з різних благодійних фондів, громад-побратимів  та давніх друзів

Загалом Широківська громада вже підставила плече більше половині із 60  існуючих громад області.  Серед яких: Гуляйполе, Оріхів, Комишуваха, Пологи, Степногірськ, Комиш-Зоря та багато інших територій.

«Наша допомога сконцентрована на двох напрямах. З одного боку, ми допомагаємо громадам з найнеобхіднішими речами та продуктами, а з іншого, - надаємо прихисток для вимушених переселенців. На склади Широківської громади гуманітарна допомога надходить кількома шляхами. По-перше, ми маємо дружні зв’язки з двома польськими та двома німецькими містами, які нам зараз дуже допомагають. Ми також шукаємо виходи на різні міжнародні фонди. Співпрацюємо з громадами заходу України, Запорізьким обласним гуманітарним штабом. Нещодавно особисто доставляв допомогу мешканцям Оріхівської громади, яка сьогодні перебуває у зоні бойових дій. Днями ми отримали гуманітарну допомогу, яка була зібрана з ініціативи співробітників міжнародної програми з підтримки децентралізації. Переконаний, що лише спільними зусиллями ми зможемо впоратися з викликами війни», - вважає голова Широківської сільської громади Денис Коротенко.

Голова Широківської громади Денис Коротенко: лише спільними зусиллями ми зможемо впоратися з викликами війни

20-тонний вантаж з медикаментами, продуктами харчування, засобами гігієни, який нещодавно доставлено на склади Широківської громади, призначений для громад, які є партнерами міжнародної програми з підтримки децентралізації у Запорізькій області.

60 тонн гуманітарної допомоги передали широківці громадам Запорізької області, які опинилися у тимчасовій окупації

«У нас організувалася волонтерська команда, яка зібрала допомогу спільно з фондами «Допомога і турбота»,  «Razom for Ukraine»  та іншими гуманітарними організаціями Львова. Окрім того, за кошти співробітників міжнародної програми були також закуплені речі першої необхідності та профінансовано транспортні послуги. Ми хочемо таким чином підтримати наші громади, з якими працювали до війни»,- розповіла Вікторія Зубкова, одна із ініціаторок організації допомоги громадам Запорізької області.  

Окрім підтримки зовні, гуманітарні вантажі для громад-сусідів, за словами Дениса Коротенка, допомагають формувати також місцеві керівники сільгосппідприємств та фермери. Один із них - Роман Тарасевич, директор ПрАТ «Сонячне 2007». Це підприємство вирощує зернові культури.

«З початку війни ми безкоштовно передаємо громаді нашу продукцію: пшеницю, ячмінь та інші зернові, а також насіння соняшника, які переробляються на борошно, крупи та олію. Формуємо продовольчі запаси на кілька місяців. Віримо в ЗСУ, а тому засіваємо усі площі, у тому числі, які були залишені під пар, продовольчими культурами, щоб після Перемоги можна було прогодувати якнайбільше жителів області. Адже через бойові дії на Запоріжжі буде засіяно лише 20-25 відсотків земель сільськогосподарського призначення. У той же час, там де є така можливість, намагаємося допомогти посівним матеріалом фермерам області, які змушені працювати в тимчасовій окупації», - розповів Роман Тарасевич. 

У Широківській громаді засіяно усі площі продовольчими культурами, щоб після Перемоги можна було прогодувати якнайбільше жителів області

Широківська громада з початку війни вже прихистила близько 800 переселенців, з яких третя частина – діти та підлітки. Спочатку тут зупинялися на 1-3 дні, але згодом все більше людей, які тікали з  тимчасово окупованих територій та зони бойових дій, почали шукати житло для постійного проживання.

«Ми називаємо цих людей «нові мешканці», «наші друзі» і намагаємося не вживати слово «переселенці». Розселяємо наших нових мешканців у 35 населених пунктах громади – у  приватних домоволодіннях, навчальних закладах. Багато людей живуть у своїх родичів. Старости цих населених пунктів напряму контактують з переселенцями, дізнаються їхні потреби, а вони у кожного різні. Так само люди звертаються і до нашого відділу, телефонують, приходять і ми разом вирішуємо їхні проблеми», - розповідає в.о. начальника відділу соціального захисту Широківської громади Наталія  Малишкіна.

Близько 800 переселенців, які живуть у Широківській громаді, постійно отримують допомогу

Два рази на тиждень переселенці отримують продуктові набори та засоби гігієни, при цьому враховується кількість людей у родині та які ця родина має потреби. Під час видачі продуктових наборів волонтери консультують переселенців, як оформити довідку про ВПО та отримати допомогу.

До речі, при кожному старостаті громади фактично цілодобово працює ЦНАП, працівники якого видають довідки та допомагають оформити державну допомогу. Ще до війни у громаді започаткували виїзні зустрічі представників різних відділів сільської ради з жителями населених пунктів. Ця традиція продовжується і зараз, тому багато питань вдається вирішувати на місцях.

Окрім того, усі переселенці мають можливість укласти угоду з сімейними лікарями. За направленням медиків вони можуть безкоштовно отримати необхідні ліки паралельно з державною програмою «Доступні ліки». Медикаменти надходять у громаду від різних благодійних фондів.

В.о. начальника відділу соціального захисту  Широківської громади Наталія Малишкіна передає гуманітарну допомогу родині з Гуляйпільської громади

Найбільша проблема сьогодні, каже Наталя, - це безробіття. Переселенці готові працювати, але, на жаль, для усіх не вистачає робочих місць. А поки нових мешканців залучають до волонтерських справ – вони разом з широківцями ліплять вареники, печуть паски, готують тушківку, плетуть маскувальні сітки, беруть участь у прибиранні сіл, в яких живуть.

Громада також надає послуги з освіти, усі діти шкільного віку навчаються у школах, а також з дітками працюють у місцевих будинках культури, коли є така можливість.

У Широківську громаду приїхали люди з різних міст, селищ, з різними історіями, але всі вони об’єднані спільним горем.

«Найбільше мене взяла за душу історія жінки, яка тікала з Оріхівської громади. Тікала з двома дітками, на останніх тижнях вагітності. Жінка народила 8 березня здорового хлопчика, зараз вона з трьома дітками живе у нашій громаді. Інший чоловік з інвалідністю приїхав до нас із Бородянки, через війну він втратив ступні ніг», - розповідає Наталія Малишкіна.

Переселенці, за словами Наталії, також потребують психологічної підтримки. У громаді є психологи, які працюють з новими мешканцями. А часом їм просто потрібно виговоритися, поділитися своїми емоція та переживаннями. Наталя по-особливому гостро відчуває біль втрати інших, бо війна з росією забрала і її чоловіка, який свідомо пішов захищати свою країну, а у трьох її дітей – батька. Є люди, каже співрозмовниця, які щовечора телефонують, щоб просто поговорити, розповісти, як пройшов день, їм дуже важливо знати, що вони не одні у своїй біді та їх підтримають, як рідних. Самій Наталі впоратися з тяжкою втратою допомагає робота, спілкування з людьми, підтримка команди Широківської громади. Вона вірить, що Україна переможе, а життя вже перемагає, бо народжуються нові українці. І в її рідній громаді також.

Поділитися
Напишіть коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.
Обов'язкові поля позначені*

Популярні категорії

Останні новини

Розпочато бета-тестування нового функціоналу еРиба

Прочитайте повну статтю

Важливий крок для розвитку рибної галузі: Верховна Рада підтримала законопроект про залучення і...

Прочитайте повну статтю

Верховна Рада України підтримала законодавчі ініціативи щодо забезпечення простежуваності водни...

Прочитайте повну статтю

Заступник Глави МВС Василь Тетеря провів координаційну нараду на Херсонщині

Прочитайте повну статтю

Богдан Драп'ятий: "Формування державної політики у сфері безпеки дорожнього руху - незмінний пр...

Прочитайте повну статтю

Запрошуємо до вступу в ліцеї безпекового спрямування та національно-патріотичного виховання сис...

Прочитайте повну статтю

У Львові правоохоронці викрили двох братів, які створювали для продажу фішингові сайти

Прочитайте повну статтю

АРМА забезпечило надходження 35 млн гривень до держбюджету від управління арештованими заправка...

Прочитайте повну статтю
Ми використовуємо cookies
Погоджуюсь