Денис Малюська: Стратегія реформування пенітенціарної системи – як «дороговказ» до створення ефективної системи виконання кримінальних покарань
В основі реформування системи виконання кримінальних покарань – документ, який визначає основні вектори її змін. Це – Стратегія реформування пенітенціарної системи на період до 2026 року та затвердження плану заходів на 2022-2024 роки щодо її реалізації. Стратегія і План її реалізації – це системний стратегічний документ, у якому передбачений реальний курс на зміни в пенітенціарній системі і конкретний план реалізації таких змін.
«Більш ніж пів року ми разом зі стейкхолдерами плідно працювали над тим, щоб Стратегія і План її реалізації були реальними до виконання документами. Ми провели два етапи консультацій з міжнародними та громадськими організаціями під час розробки проектів Стратегії та Плану, семиденні детальні їх обговорення, електронні консультації з громадськістю. Як результат – маємо програмний документ з визначеними проблемами, амбітними цілями та завданнями, чіткими строками виконання та вимірюваними показниками», – зазначив Міністр юстиції Денис Малюська під час засідання урядової Комісії з питань виконання рішень Європейського суду з прав людини.
Основна мета Стратегії – запровадження комплексних довгострокових змін у пенітенціарній системі, визначення основних напрямів її розвитку відповідно до стандартів Ради Європи, створення гуманістичної системи виконання кримінальних покарань, що гарантуватиме безпеку суспільства та забезпечуватиме соціальну адаптацію засуджених та осіб, узятих під варту.
Наразі Стратегія реформування пенітенціарної системи передбачає 8 основних стратегічних цілей, кожна з яких визначає вектор змін у системі виконання кримінальних покарань:
Стратегія реформування пенітенціарної системи передбачає конкретний План дій, у якому визначено конкретні та зрозумілі заходи, спрямовані на реалізацію завдань та стратегічних цілей, чіткі та обов’язкові терміни виконання цих заходів та прораховано бюджет на кожен з прописаних кроків, проектів.
«Наша основна стратегічна ціль – ефективна система виконання кримінальних покарань, що відповідає міжнародним, у тому числі європейським стандартам прав людини, система запобігання та протидії катуванню, жорстокому, нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню. Стратегія охоплює більшість проблемних на сьогодні напрямів пенітенціарної системи, і після затвердження Кабінетом Міністрів України стане для нас всіх робочим практичним документом», – зауважив Денис Малюська.
Наразі проекти Стратегії та Плану дій щодо її реалізації проходять етап погодження із заінтересованими сторонами та органами державної влади.