Держенергонагляд готовий долучитися до верифікації генерації ВДЕ


Січень 26
13:00 2022

Державна інспекція енергетичного нагляду України готова долучитися до верифікації генерації відновлювальних джерел енергії (ВДЕ) в рамках Гарантії походження енергії. Про це сказав заступник Голови Держенергонагляду Анатолій Замулко в ході круглого столу «Гарантії походження енергії в Україні: від зобов’язань до дій».

Захід відбувся 25 січня 2022 року у готелі «Park Inn by Radisson Kyiv Troyitska» у м. Київ. У засіданні також взяли участь заступниця міністра енергетики Юлія Підкоморна, представники центральних органів виконавчої влади, проектів міжнародної технічної допомоги, державних підприємств енергетичної галузі, наукових установ, профільних асоціацій, інвестиційних компаній, фінансових установ та інші.

Учасники круглого столу обговорили ключові питання запровадження Гарантій походження енергії в Україні, які потребують комплексного вирішення на державному рівні.

Зокрема йшлося про створення єдиної електронної системи підтвердження походження енергії з ВДЕ, включаючи електроенергію, біометан, а у подальшому – відновлювальний водень та теплову енергію з ВДЕ. Також обговорювався порядок взаємодії державних органів та підприємств при впровадженні Гарантії походження, розподіл функцій та обов’язків між учасниками процесу.

«Держенергонагляд діє відповідно до законів України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», «Про ринок електричної енергії» та Положення про Державну інспекцію енергетичного нагляду України. На сьогодні ці документи повністю забезпечують законодавчу базу для здійснення інспекцією заходів із верифікації генерації ВДЕ», - зазначив Анатолій Замулко коментуючи запропоновану схему взаємодії та розподілу ролей при впровадженні єдиного механізму Гарантій походження в Україні (з урахуванням найкращих практик ЄС).

Він також додав, що для повноцінного виконання відомством зазначених функцій необхідно розробити та затвердити чіткі порядки здійснення підтвердження генерації ВДЕ та ведення відповідного реєстру.

«На мою думку, поступово, протягом 1 – 3 років запропонована схема може бути реалізована як певний фінансовий механізм, який буде сприяти розвитку технічної складової всього ринку», - наголосив заступник Голови Держенергонагляду.

Довідково:

Сертифікація енергії виробленої з відновлювальних джерел - відносно тривала концепція, яка вже впроваджена в більшості країн ЄС шляхом запровадження системи видачі сертифікатів походження електричної енергії. Нормативно-правова основа системи гарантій походження - Директива 2009/28/ЄС Європейського парламенту та Ради Європи про заохочення до використання енергії виробленої з відновлювальних джерел.

Стаття 15 цієї Директиви зобов'язує держави-члени ЄС видавати гарантії походження з метою підтвердження кінцевому споживачу відсотку чи кількості енергії, отриманої з відновлювальних джерел. Така інформація повинна керувати поведінкою кінцевих споживачів, усуваючи «інформаційну асиметрію», коли кінцевий споживач не має цієї інформації. Водночас, сприяючи обміну гарантіями походження в масштабі ЄС, Європейська Комісія мала на меті створення привабливого ринкового інструменту для виробників, трейдерів та постачальників. Основним припущенням було те, що гарантії походження стимулюватимуть нові інвестиції у ВДЕ.

Кількість виданих гарантій походження щороку збільшується. У 2018 році обсяг виданих сертифікатів становив близько 600 ТВт·год, а у 2019 році – майже 900 ТВт·год. Енергія, що виробляється гідроелектростанціями — найпоширеніша технологія, що стоїть за випущеними в Європі гарантіями походження з часткою постачання 56% у 2018 році.

Поділитися
Напишіть коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.
Обов'язкові поля позначені*

Популярні категорії

Останні новини

Комітет з питань економічного розвитку: ДП "Ліси України" підбили підсумки роботи за рік

Прочитайте повну статтю

Затверджено звіт Рахункової палати щодо результатів ініційованої АРМА комплексної перевірки Нац...

Прочитайте повну статтю

Із Різдвом Христовим та прийдешнім Новим 2025 роком!

Прочитайте повну статтю

Музей адвокатури відкрили у Раді адвокатів Запорізької області

Прочитайте повну статтю

У листопаді до банків в управлінні Фонду гарантування вкладів надійшло 327 млн грн, найбільше –...

Прочитайте повну статтю

АНОНС: ЄМК ДП «УКРЧОРМЕТГЕОЛОГІЯ», який у Кривому Розі – на приватизаційному аукціоні

Прочитайте повну статтю

Спрощено вимоги до страховиків сільськогосподарської продукції з державною підтримкою

Прочитайте повну статтю

Про призначення судового засідання з розгляду апеляційної скарги політичної партії "НАШ КРАЙ" н...

Прочитайте повну статтю
Ми використовуємо cookies
Погоджуюсь