Для підвищення ефективності роботи ВАКС необхідно ухвалювати законодавчі зміни, — Артем Ситник
Розроблена Національним агентством з питань запобігання корупції (НАЗК) Державна антикорупційна програма на 2023-2025 роки (ДАП) дозволить розробити та ухвалити законодавчі зміни, які підвищать ефективність роботи Вищого антикорупційного суду (ВАКС). До прикладу, це стосується створення можливості реагувати на зловживання процесуальними правами, застосування інституту угод у кримінальному провадженні, одноосібного розгляду справ, збільшення кількості суддів тощо. Крім того, передбачено розробку законопроекту, який передбачає, що справи за протоколами, складеними НАЗК, розглядатиме ВАКС.
Про це зазначив в.о. Голови НАЗК Артем Ситник під час конференції «4 роки ВАКС: досягнення і виклики».
«Чотири роки роботи ВАКС — це дійсно історія успіху. Після його створення закладено нові принципи взаємодії між правоохоронними та антикорупційними органами. Але за цей час ситуація суттєво змінилася. Тому для ефективної діяльності суду необхідно ухвалювати нові законодавчі ініціативи. А саме законодавчі акти, що збільшать кількість суддів, забезпечать одноособовий розгляд справ та інші. Це дасть можливість вирішити низку наявних проблем. НАЗК, як орган відповідальний за виконання ДАП, готове брати на себе просування необхідних нормативно-правових актів», — зазначив в.о Голови НАЗК Артем Ситник.
За його словами, стандарти правосуддя ВАКС відрізняються від стандартів роботи загального судочинства.
«Наявність санкційних справ і справ про необгрунтовані активи, яких не було на момент створення ВАКС, — це великі й складні категорії справ, що накладають величезне додаткове навантаження на роботу суддів. Тому важливо впроваджувати комплексні зміни, які відповідали б вимогам часу та посилення інституційної спроможності ВАКС», — додав Артем Ситник.
Нагадаємо, ВАКС було створено у 2019 році, чим було завершено формування антикорупційної інфраструктури та впровадження антикорупційної реформи.