Дорога «недобудова» за бюджетні кошти вартістю 3,2 млн грн
Жителі однієї з вулиць м. Запоріжжя, побачивши ремонтно-будівельну дорожню техніку наприкінці минулого року, зраділи: нарешті дійшла черга й до них. Утім, радість була передчасною: почати почали, а не добудували. Тоді як на папері все було інакше. В акті виконаних робіт зазначалося, що капітальний ремонт дорожнього покриття виконано у грудні 2021 року. Документи підписали, замовник (один з органів виконавчої влади) – справно за все розрахувався, сплативши більш як 3 млн грн.
Насправді ж реальна картина виявилася далеко не такою яскравою, як вимальовувалася на паперах. Розпочаті ремонтні роботи наприкінці минулого року залишилися незавершеними ще у липні 2022 року. І взялися за недобудову лише після того, як орган прокуратури 10 червня поточного року розпочав кримінальне провадження за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 191 КК України (заволодіння бюджетними коштами шляхом зловживання службовим становищем, вчинене за попередньою змовою групою осіб), відділ поліції почав проводити слідчі дії.
Крім того, орган прокуратури ініціював перевірку щодо зазначених питань Управлінням Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області.
Під час контрольного обстеження аудитори встановили відсутність цементнобетонного покриття на площі майже 400 кв. м та бордюрів, за які районна адміністрація сплатила ще у грудні 2021 року. Тобто до актів виконаних робіт включено роботи та матеріали, які фактично не виконані, на 570 тис. грн.
Під час перевірки було встановлено ще так звані ребуси, що стосувалися невідповідності проєктної документації і того, що було насправді. Спочатку відповідно до укладеного договору дорожнє покриття мало бути із асфальтобетону. Проте попередні умови переінакшили і почали укладати цементобетон, що, звичайно, не могло не позначитися на ціні. Все, як кажуть, для людей і заради людей! Однак не так сталося як гадалося: додаткова угода має передбачати лише якісні зміни, покращання, а вийшло навпаки. За новою додатковою угодою дещо продовжили відстань дороги. Проте щоб не перевищити суму договору, зникли такі важливі для місцевого населення об’єкт, як тротуар, рослинний ґрунт, озеленення тощо. Називається ‒ спростили роботу ремонтникам, закрили очі на незручності для жителів вулиці.
Однак «унікальність» цього капітального ремонту полягає ще й в тому, що проєктна документація виготовлена… у червні 2022 року. Виходить, що акт про завершення ремонтних робіт підписали у грудні 2021 року, а проєкт будівництва з’явився лише півроку поспіль. Тоді питання: для кого він призначався, за що заплачені чималі кошти, коли проєкт став просто папірцем?
Незавершений капітальний ремонт дороги міської вулиці, який взялися робити лише через півроку, у замовника пояснили просто: ми не добудовуємо незавершене, а усуваємо недоліки, допущені у грудні 2021 року. Однак державні аудитори, які побували на об’єкті будівництва у липні поточного року, побачили цілком протилежне. І знімки, зроблені на ремонті дороги, – підтвердження сказаному!
Сьогодні є достатньо об’єктивних причин, які стримують будівництво, ремонтні роботи. Однак коли кошти підприємство-підрядник отримало наприкінці грудня 2021 року, а на календарі вже був липень (на час перевірки аудиторів), то впостає цілком логічне питання щодо контролю за ефективним витрачанням бюджетних коштів. Під час проведених контрольних обстежень встановлено, що улаштовано лише 57 відсотків цементнобетонного покриття від того, що «улаштовано» на папері. І на момент обстеження там повним ходом велися ремонтно-будівельні роботи, що ніяк не в’яжеться з «усуненням недоліків», як прагнуть бажане за дійсне видавати у замовника робіт.
Матеріали перевірки передано до органу прокуратури міста Запоріжжя Запорізької області, які долучені до матеріалів кримінального провадження.
Пресслужба Управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області