Економіка воюючої країни потребує сміливих змін державної політики - Дмитро Кисилевський
На міжнародному економічному форумі, який відбувся у Києві, заступник Голови Комітету Дмитро Кисилевський розповів про Концепцію нової промислової політики.
«Одне з ключових завдань - перехід від сировинної моделі до пріоритету на переробній промисловості, - зазначає парламентарій.
Виклики перед Україною постали дуже серйозні. Частка переробної промисловості у ВВП України знизились з 18% у 2007 році до 10% у 2021 році й потім до 8% у 2022. Це вказує на економічну деградацію. Якщо раніше країна могла витримати безкінечні імпровізації щодо «невидимої руки ринку», то тепер війна фактично не залишила вибору. Вона змушує політиків переглянути свої погляди на економіку.
Усвідомлення критичної важливості виробництва - різних товарів, як оборонних, так і цивільних - дає нам шанс вилікуватись від багатьох економічних хвороб.
Концепція нової промислової політики, яку я реалізовую у Верховній Раді України, включає конкретні кроки. Щось з цього вже зроблено. Щось ні. Щось в процесі.
Страхування воєнних ризиків
Довгі дешеві гроші
Підключення до мереж
Індустріальні парки – промислова інфраструктура
Компенсація капітальних інвестицій через податки
Локалізація
Програми стимулювання попиту
Обмеження експорту сировини
Стимулювання експорту товарів з високою доданою вартістю: ЕКА, дипломатія перших осіб
Розумна дерегуляція
У проекті державного бюджету на наступний рік уже закладені кошти на деякі інструменти промислової політики: Програма «Доступні кредити 5-7-9%», Програми стимулювання попиту на товари машинобудування: агротехніка і інші, Індустріальні парки і проекти з великими інвестиціями, Гранти на переробну промисловість, Гуманітарне розмінування тощо.
Ці програми потрібно втримати. Але сама їх наявність у проекті державного бюджету вказує на початок серйозних змін у розумінні економічної політики. З цього й починається формування нової української індустрії, яка має зробити Україну стійкою і самодостатньою».