Інвестиції в українську землю – це не авантюра, а стратегія, – голова комітету НААУ


Квітень 15
15:06 2025

Український агросектор залишається одним із найпривабливіших напрямів для інвестування, попри війну, ризики, та велику кількість змін у регуляторному полі. І така оцінка не емоційна, а раціональна.

На цьому наголосив голова Комітету НААУ з питань інвестиційної діяльності та приватизації Андрій Шабельніков в ефірі програми «Колос. Аграрний дайджест» на «Українському радіо».

«Наш аграрний ринок привабливий для інвестора, і він може вже з перших років отримувати прибуток. Чому? За рахунок родючості, кліматичних умов, трудового ресурсу, який є дешевшим, ніж у Європі. Але інвестиції в цю сферу – це не авантюра, а чітко структурована угода з врахуванням всіх ризиків і компенсаторних механізмів», – пояснює юрист.

На його погляд, головним ризиком залишаються бойові дії, заміновані поля, мобілізація кадрів та тимчасова окупація частини чорноземів. Але існують і правові механізми компенсації: від страхування техніки до спеціальних фондів ризиків, які вже обговорюються на рівні уряду та бізнесу.

За словами А.Шабельнікова, системне інвестування передбачає не разову угоду, а довгострокову стратегію, де важлива кожна юридична деталь: «Бізнес-план аграрного інвестора сьогодні включає все – від вартості оренди до вартості сушіння, зберігання, страхування. Це забіг не на один рік. Це довгострокові угоди й довгострокові проєкти, які повинні бути юридично оформлені з максимальною точністю», - говорить представник НААУ.

Він візначив зрушення на ринку, які помітні не лише за активністю пайовиків чи підвищенням ставок оренди, а й за розширенням механізмів колективного інвестування. Наприклад, все частіше громадяни інвестують у сільгоспбізнес через спеціалізовані фонди. Це можуть бути як внутрішні, так і зовнішні інвестори – фізичні особи або компанії.

«Інвестор – це не обов’язково банк. Банк – це інструмент. Інвестор – це той, хто вкладає гроші в землю, у техніку, в обробку, у зберігання. Це може бути і аграрій, і фонд, і звичайний громадянин. А юридична роль тут – забезпечити, щоб ці вкладення були захищені», – зауважив А.Шабельніков.

Паралельно важливо формувати передумови для експорту з доданою вартістю. Тобто продавати не просто зерно, а продукт, який пройшов логістичний та юридичний ланцюг з мінімізацією втрат і правовою гарантією результату. Для цього, зокрема, слід інвестувати й у зберігання продукції, і в якісне перероблення, і в захист прав на аграрну інфраструктуру.

«Іноземні інвестори вже звертають увагу на український агросектор. Ті, хто заходять зараз, отримають конкурентну перевагу. Бо земля – не безмежний ресурс, а продукти харчування – питання національної безпеки будь-якої країни. І саме юридичний супровід є ключем до стабільного та прибуткового входу в цей ринок», - резюмував адвокат.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Поділитися
Напишіть коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.
Обов'язкові поля позначені*

Популярні категорії

Останні новини

Навіщо оформляти афідевіт

Прочитайте повну статтю

АРМА оголосило конкурс на управителя арештованих барж: перші вже на Prozorro

Прочитайте повну статтю

«До розслідування залучені півсотні експертів, у разі необхідності кількість фахівців збільшать...

Прочитайте повну статтю

Верховна Рада України ратифікувала Угоду між Урядом України та Урядом Японії про безпеку інформ...

Прочитайте повну статтю

Голова Верховної Ради України подякував Послу США Бріджит Брінк за підтримку України під час її...

Прочитайте повну статтю

"Особисто контролюю процес розкриття та розслідування цього зухвалого злочину", - Ігор Клименко...

Прочитайте повну статтю

Перереєстрація транспортного засобу в Дії: як стати власником номерного знака із серією DI онла...

Прочитайте повну статтю

В УДМС у Вінницькій області підведено підсумки роботи за І квартал

Прочитайте повну статтю
Ми використовуємо cookies
Погоджуюсь