Ірина Мудра: В Гаазі будуть розташовані всі можливі інституції, які в комплексі мають притягнути рф, її злочинне керівництво до відповідальності


Березень 08
15:22 2023

Ще ніколи цивілізований світ не стикався з настільки зухвалим випадком порушення принципів міжнародного права, з такою великою кількістю воєнних злочинів, з таким брутальним порушенням прав людини, міжнародного гуманітарного права і таким очевидним нехтуванням встановленим правовим порядком з боку однієї держави проти іншої. На цьому наголосила заступниця Міністра юстиції України Ірина Мудра під час інтерв'ю для видання «Кореспондент».

Система притягнення росії до відповідальності має бути комплексною, всеосяжною і включати такі основні складові:

«Притягнення росії до відповідальності за агресію продемонструє, що міжнародне кримінальне право є ефективним, що міжнародне правосуддя є ефективним і служить своїй головній меті: захищає міжнародний правопорядок та права людини», – акцентувала Ірина Мудра.

«Росія – агрессор, і цей факт не потребує доказів. Вона має заплатити за війну в Україні і зробити це своїми активами. Сама країна не визнає факту агресії і платити не планує. Проте більшість країн визнає факт агресії росії, і ці країни готові розглядати створення компенсаційного механізму, джерелом виплат якого будуть в тому числі заморожені активи рф у їхніх юрисдикціях, і це справедливо. Справедливо використати заморожені активи рф для компенсації всім постраждалим», – зазначила заступниця очільника українського Мін'юсту.

Першим компонентом всеохоплюючого механізму репарацій, який покликаний забезпечити виплату державою-агресором Україні повних репарацій за завдану шкоду відповідно до міжнародного права, має стати міжнародний реєстр збитків. 17 лютого 2023 року уряд Нідерландів надав згоду на пропозицію України про створення в Гаазі міжнародної організації реєстру збитків, завданих Україні військовою агресією рф. Реєстр міститиме всю інформацію про шкоду, завдану війною українцям, бізнесу, державі.

Продовжуючи тему, Ірина Мудра повідомила, що один із найважливіших напрямів роботи протягом року повномасштабної війни, за який відповідає Мін'юст, було вилучення на користь держави активів зрадників України, громадян держави-агресора, які опинились під санкціями РНБО і підтримують війну. Це так звана цивільна конфіскація. Одне з головних рішень – повернення активів втікача-Януковича. Загалом же за рік вдалося конфіскувати активи 13 росіян.

«Міжнародні ж партнери дуже жорстко врегульовані нормами, як національного законодавства кожної країни, так і нормами міжнародного права. Якщо мова йде про суверенні активи РФ, то вони захищені суверенним імунітетом. Тому в першу чергу має бути створений міжнародно-правовий механізм, який дозволить за акт агресії, за грубі порушення прав людини, норм міжнародного гуманітарного права передбачити міжнародно-правовим інструментом підстави для обмеження імунітету», – пояснила заступниця Міністра юстиції.

Що стосується приватних активів, то тут питання дещо інакше, оскільки мова йде про право приватної власності, яке гарантовано Конвенцією про захист прав людини.

«Якщо ми говоримо про цивільну конфіскацію, таку, як зробила Україна в травні 2022 року, у відповідь на агресію росії, то тут треба розуміти, що Україна це зробила у відповідь на агресію проти себе. Іншим державам треба зробити це у відповідь на агресію не проти них, а проти третьої країни. Що теж теоретично є можливим, адже це порушення Статуту ООН, норм міжнародного права, проте спершу потрібна політична воля керівництва цих країн. Тобто, я не бачу з боку наших партнерів небажання щось робити. Це більше обережність та вивчення. Зараз країни вивчають можливі шляхи для цього», – зазначила Ірина Мудра.

Позиції нашої країни щодо отримання справедливих компенсацій від росії посилить також досягнення результату в ЄСПЛ. Наразі там розглядаються чотири міждержавні справи України проти росії.

«Треба зауважити, що рішення судів, які набрали законної сили, зокрема рішення ЄСПЛ, рішення інвестиційних арбітражів, рішення міжнародного суду ООН, яке можливо також включатиме компенсацію збитків, – ці рішення за нашою концепцією компенсаційного механізму будуть монетизовуватися через цей механізм. Тому ці рішення – ще одна цеглина на юридичному полі майбутніх компенсацій Україні», – наголосила Ірина Мудра.

Також дуже важливе питання трибуналу. Україна ініціювала створення спеціального кримінального трибуналу. І нещодавно Європарламент ухвалив резолюцію на підтримку дій зі створення міжнародного трибуналу для притягнення до відповідальності всіх, хто винен в злочині агресії проти України.

«Дуже символічно, щоб місцем створення і роботи трибуналу стала Гаага. Там будуть розташовані всі можливі інституції, і судові, і адміністративні, які в комплексі мають притягнути російську федерацію, її злочинне керівництво до відповідальності. Суб’єктами злочину агресії є сам Путін, вище військове та політичне керівництво росії, крім того, суб’єктами цього злочину можуть бути також і білоруський диктатор Лукашенко разом з військово-політичним керівництвом Білорусі, оскільки Білорусь є співучасником злочину агресії проти України.  Вірогідно, що трибунал зможе розглядати справи і притягнути всіх їх до відповідальності заочно. Навряд всі ці особи добровільно приїдуть в Гаагу, такі рішення будуть заочними», – поінформувала Ірина Мудра.

Поділитися
Напишіть коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.
Обов'язкові поля позначені*

Популярні категорії

Останні новини

Катерина Павліченко провела робочу зустріч з Директоркою Центру запобігання конфліктам ОБСЄ Кет...

Прочитайте повну статтю

До 15 років ув’язнення засуджено правоохоронницю з Луганщини, яка перейшла на службу до окупант...

Прочитайте повну статтю

Війська рф здійснили повітряні атаки по Харкову та Лозовій, одна людина загинула, щонайменше 13...

Прочитайте повну статтю

ВАКС задовольнив позовну заяву Мін’юсту про застосування санкції до АТ «Невская Косметика». В д...

Прочитайте повну статтю

Поліція Києва затримала диверсантів, які на замовлення спецслужб рф спалили залізничну релейну...

Прочитайте повну статтю

Ворог знову поцілив по Харкову: поліція працює на місці влучання

Прочитайте повну статтю

Відновлено оформлення паспортних документів у закордонних підрозділах ДП «Документ»

Прочитайте повну статтю

Збройна агресія рф проти України завдала значної шкоди рибному господарству

Прочитайте повну статтю
Ми використовуємо cookies
Погоджуюсь