Ірина Венедіктова обговорила з делегацією Ради Європи виконання українською стороною рішень ЄСПЛ
Генеральний прокурор Ірина Венедіктова зустрілася з делегацією Ради Європи для обговорення прогресу і проблемних питань щодо виконання українською стороною рішень Європейського суду з прав людини.
Зокрема, мова йшла про групи справ щодо неефективності розслідування заяв про катування, щодо умов тримання в місцях несвободи в частині забезпечення права на медичну допомогу, ефективність розслідування подій на Майдані у 2013-2014 роках, а також про розслідування злочинів проти професійних прав журналістів.
«Рішення ЄСПЛ встановлюють системні проблеми у сфері захисту прав людини і їх вирішення потребує комплексних зусиль та новітніх підходів. Офіс Генерального прокурора системно та цілеспрямовано працює над виконанням рішень Європейського суду з прав людини. Це ключові маркери для комплексних змін в питаннях справделивості та правосуддя», – зазначила Ірина Венедіктова.
Генеральний директор Генерального директорату з прав людини та верховенства права Секретаріату Ради Європи Крістос Джакумопулос привітав затвердження розробленої Офісом Генпрокурора Стратегії протидії катуванням у системі кримінальної юстиції та Плану заходів щодо її виконання.
Генпрокурор повідомила, що у квітні 2021 року у структурі Офісу Генерального прокурора створено Департамент протидії порушенням прав людини у правоохоронній та пенітенціарній сферах. Крім того наразі передбачено створення відповідних структурних підрозділів і в обласних прокуратурах.
Для підвищення ефективності розслідування заяв про катування у 2020-2021 році Офіс Генпрокурора організував вивчення понад 90 кримінальних проваджень, що входять до групи справ «Кавєрзін/Афанасьєв/Білоусов». Ці справи перебувають під постійним наглядом Комітету міністрів Ради Європи. За результатами вивчення скасовано постанови про закриття проваджень, надано вказівки, стан їх виконання взято на контроль.
Також учасники зустрічі обговорили справу «Шморгунов та інші проти України», яка стосується ефективності розслідування подій на Майдані у 2013-2014 роках.
Питання розслідування і судового розгляду справ Майдану перебуває на особливому контролі в Офісі Генпрокурора. Днями завершено слідство в «материнському» кримінальному провадженні щодо найтрагічніших днів Революції Гідності, коли загинуло найбільше людей. Підозрювані у ньому 10 осіб – злочинна група експрезидента, до якої увійшли Міністр внутрішніх справ, Міністр оборони, Голова СБУ та інші посадовці правооронних органів.
Втім, наразі існує серйозний дисбаланс між направленими до суду обвинувальними актами та судовими вироками. Начальник Департаменту у справах Майдану Олексій Донський пояснив, що це відбувається через надтривалий розгляд справ у судах – протягом 5-6 років, який зумовлений, зокрема, процесуальними диверсіями.
Також учасники зустрічі обговорили групу справ, що стосуються розслідування злочинів проти професійних прав журналістів, серед них «Гонгадзе проти України».
«Для протидії злочинам проти журналістів у нас створений окремий секторальний майданчик в Офісі Генпрокурора і в кожній обласній прокуратурі. В центрі і в кожному регіоні визначено прокурора, відповідального за цей напрям роботи. Також у нас підписаний Меморандум про взаєморозуміння та співпрацю із медійними і правозахисними громадськими організаціями. Журналісти в Україні мають бути захищені від протиправних посягань, а причетні до їх вчинення – покарані», - додала Генпрокурор.
Представники Ради Європи відзначили зусилля української прокуратури та плідну співпрацю. На 2022 рік Комітетом міністрів Ради Європи заплановано ряд розглядів щодо виконання Україною рішень ЄСПЛ.