Європейські тренди в сфері неплатоспроможності крізь призму КУзПБ – аналіз судді ВС Олександра Банаська


Березень 16
15:14 2023

Відповідно до меморандуму з ЄС щодо макрофінансової допомоги Україна взяла на себе зобов’язання вдосконалити режими банкрутства згідно з основними принципами Директиви ЄС 2019/1023 про превентивну реструктуризацію.

Про це йшлося під час онлайн-обговорення на тему «Європейські тренди в сфері неплатоспроможності», до якого долучився суддя Верховного Суду у Касаційному господарському суді Олександр Банасько. Захід, організований проєктом ЄС «Право-Justice», був присвячений практичним питанням імплементації цієї Директиви країнами Центральної та Східної Європи.

Олександр Банасько зауважив, що з уведенням в дію КУзПБ запроваджено досудову санацію і судова практика свідчить про застосування зазначеного інституту учасниками господарського обороту. Зокрема, Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду переглядав рішення в семи справах, у яких суди дійшли висновку про затвердження плану досудової санації. У чотирьох із них рішення про затвердження плану досудової санації залишено в силі, у трьох справах КГС підтримав позицію суду попередньої інстанції про відмову в затвердженні такого плану.

«Тобто інструмент, який за своїми ознаками можна віднести до превентивної реструктуризації, в Україні вже діє, а те, наскільки він відповідає Директиві ЄС 2019/1023, можна буде з’ясувати, коли законодавець імплементує цей документ у національне законодавство. Головне, щоб під час вдосконалення національних режимів банкрутства відповідно до основних принципів Директиви ЄС 2019/1023, були враховані критичні зауваження експертного середовища тих країн, у яких Директива вже імплементована», – переконаний суддя Верховного Суду.

Висловлюючись щодо того, що за оцінками іноземних експертів превентивна реструктуризація є набагато вигіднішою для кредиторів, Олександр Банасько висловив сподівання, що і в Україні ця процедура набуде поширення. Адже наразі процедура досудової санації застосовується в незначній кількості справ, пов’язаних із негативним фінансовим станом боржників. Однією з причин цього, на думку спікера, може бути, зокрема, ускладнена процедура погодження умов усіма групами та класами кредиторів, за результатами якої потрібно знайти компромісний варіант як для забезпечених кредиторів, так і для незабезпечених, кожен з яких має свої інтереси та очікування від такої процедури.

Спікер зауважив, що реструктуризація дає змогу отримати більше коштів на погашення своїх вимог, хоч для цього й потрібен триваліший строк. Це може стати вагомим фактором для кредиторів у нашій країні для обрання саме такої моделі врегулювання оплати проблемної заборгованості. Чим більше в національному правопорядку буде таких успішних кейсів, тим частіше ця процедура застосовуватиметься. «Головне – подбати про те, щоб процедура не стала інструментом для зловживання та не створила додаткових можливостей для недобросовісних боржників не погашати чи безпідставно відстрочувати погашення боргів», – резюмував Олександр Банасько.

Верховний Суд

Поділитися
Напишіть коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.
Обов'язкові поля позначені*

Популярні категорії

Останні новини

«Ветерани – майбутнє» – у столиці України відбувся форум, присвячений розвитку спортивної реабі...

Прочитайте повну статтю

Цього тижня на продаж виставлено активи банків, що ліквідуються, на 543 млн грн

Прочитайте повну статтю

Оголошення про продаж рухомого майна

Прочитайте повну статтю

Парламентська делегація Молдови відвідала Україну на запрошення Комітету з питань інтеграції Ук...

Прочитайте повну статтю

Олена Шуляк: Україні потрібні спроможні, заможні та інклюзивні громади

Прочитайте повну статтю

МВС України підтримало спортивні змагання «Київ Незламний» для військовослужбовців та ветеранів

Прочитайте повну статтю

Назавжди в строю: на Донеччині попрощалися із загиблим поліцейським Дмитром Петренком

Прочитайте повну статтю

На Миколаївщині проведено постакредитаційний моніторинг шести освітньо-професійних програм у сф...

Прочитайте повну статтю
Ми використовуємо cookies
Погоджуюсь