Коментар МЗС України до Міжнародного дня пам’яті жертв злочину геноциду, вшанування їхньої людської гідності та запобігання цьому злочину
Сьогодні Україна разом з усією світовою спільнотою вшановує мільйони безневинних жертв геноцидів в Міжнародний день їх пам’яті, проголошений резолюцією Генеральної Асамблеї ООН у вересні 2015 року.
У контексті міжнародних зусиль, спрямованих на забезпечення дотримання Конвенції ООН від 9 грудня 1948 року про запобігання злочину геноциду та покарання за нього, дієвим механізмом упередження таких трагедій у майбутньому має стати відновлення історичної справедливості щодо подій минулого та подальше збереження цієї пам’яті через широке міжнародне визнання.
Вагомим внеском нашої держави у встановлення правди та поширення обізнаності про геноцид та інші злочини проти людяності є наукові дослідження, у тому числі Голодомору 1932-1933 років та масових штучних голодів 1921-1923 і 1946-1947 років в Україні, а також примусової депортації кримськотатарського народу у 1944 році сталінським режимом.
Слід також особливо відзначити дослідження геноцидів юристом Рафаелем Лемкіним, який першим дав визначення цьому найтяжчому виду злочинів та проаналізував Голодомор в Україні в рамках норм міжнародного права, визнавши його геноцидом.
Віддаючи справедливу данину пам’яті жертвам геноцидів в Україні та у світі, маємо усвідомлювати, що гідне та недискримінаційне ставлення і визнання цінності кожної особистості, повага й дотримання усіх її прав і свобод є запорукою та основою загальносвітової безпеки.