Комітет з питань аграрної та земельної політики: «Вирішення логістичних проблем є важливим для експорту сільського господарства в умовах воєнного стану»
Сьогодні, 5 квітня 2022 року, на засіданні Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики було обговорено питання експорту сільськогосподарської продукції в умовах воєнного стану.
Нагадаємо, що Україна входить до ТОП-3 постачальників продовольства на світовий ринок. Ми – п’яті в світі за експортом пшениці, посідаємо четверту сходинку за реалізацією кукурудзи, третю – ячменю та першу – соняшникової олії. Також наша держава – одна з лідерів у виробництві горіхів, рапса, гороху, проса, пшеничної муки, меду та іншої аграрної продукції.
Щомісячний експорт зернових до війни складав 4-5 млн тонн, тому агросектор забезпечував стабільне надходження валютної виручки. Війна докорінно змінила всі здобутки експортного потенціалу України, адже морські порти заблоковано росією, а акваторія Чорного моря замінована. За інформацією Мінекономіки протягом березня Україна експортувала 1,1 млн тонн кукурудзи, 309 тисяч тонн пшениці, 118 тисяч тонн соняшникової олії, 40 тисяч тонн соєвих бобів. Це в 4 рази менше, ніж в лютому.
Під час засідання Комітету перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький надав інформацію про логістичні потужності експорту сільськогосподарської продукції (потенційні та фактичні) за березень 2022 року автомобільним та залізничним транспортом, а також через порти. В найближчий час найбільший потенціал в умовах війни має залізничний транспорт. Також народних депутатів України – членів Комітету було поінформовано щодо, напрацьованих Мінагрополітики, механізмів вирішення логістичних проблем, а саме: заборони виїзду за кордон чоловікам у віці від 18-60 років, довгої процедури митного оформлення та огляду вантажів, різного стандарту колісних пар залізниці в Україні і ЄС і потребі в додатковій перевалці, дефіциту залізничних зерновозів в ЄС, комендантської години та інших.