Комітет з питань бюджету під час шостої сесії Верховної Ради IX скликання провів 17 засідань, на яких розглянув 725 питань


Січень 31
17:04 2022

У цей період відбулося 16 засідань Комітету, на яких розглянуто 724 питання (з урахуванням позачергової сесії 24 серпня 2021 р. – відповідно 17 засідань і 725 питань). Із них три засідання проведено у режимі відеоконференції.

За звітний період Комітетом підготовлено на розгляд Верховної Ради України 23 законопроекти (у тому числі, проект постанови), за якими Комітет визначений головним:

14 законопроектів про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» (№№ 5460, 5891-1, 6052, 6052-1, 6052-2, 6052-3, 6052-4, 6052-5, 6297, 6297-1, 6297-2, 6298, 6298-1, 6298-2);

7 законопроектів про внесення змін до Бюджетного кодексу (№№ 5719, 5090, 5853, 6062, 6395, 6395-1, 6395-2);

законопроект про Державний бюджет України на 2022 рік (№ 6000);

проект постанови щодо Бюджетних висновків (№ 6000-П).

Головним пріоритетом у законопроектній роботі Комітету під час шостої сесії було забезпечення прийняття Верховною Радою України Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік».

Розпочинаючи підготовку законопроекту № 6000 до першого читання, протягом 27-29 вересня 2021 року у Комітеті за участю Міністерства фінансів України, Рахункової палати, відповідних органів влади і установ попередньо розглянуто законопроект за такими напрямами: доходи і фінансування державного бюджету,

державний борг; видатки та кредитування державного бюджету; відносини між державним і місцевими бюджетами.

У процесі розгляду зазначених питань у відповідних підкомітетах отримано додаткову інформацію щодо обґрунтувань і розрахунків окремих показників проекту державного бюджету на 2022 рік. Заслухано 30 головних розпорядників коштів державного бюджету, вивчено стан і проблеми бюджетного забезпечення у відповідних сферах діяльності.

За підсумками такої роботи народними депутатами – членами Комітету сформовано ряд пропозицій, які були включені до таблиці пропозицій суб’єктів права законодавчої ініціативи до законопроекту № 6000.

За участю уповноважених представників Мінфіну та Рахункової палати опрацьовано пропозиції народних депутатів і комітетів Верховної Ради до законопроекту № 6000 (у кількості 3284 пропозицій) та висновки Рахункової палати.

Комітетом підготовлено проект постанови Верховної Ради «Про висновки та пропозиції до проекту Закону України про Державний бюджет України на 2022 рік» та таблицю пропозицій суб’єктів права законодавчої ініціативи до даного законопроекту (з висновками Комітету щодо кожної пропозиції).

2 листопада 2021 року Верховна Рада України прийняла зазначений проект постанови за № 6000-П (схвалено Бюджетні висновки Верховної Ради – постанова № 1837-IХ), що вважається прийняттям законопроекту № 6000 у першому читанні.

На виконання цього рішення Кабінет Міністрів України 1 грудня 2021 р. подав доопрацьований до другого читання законопроект № 6000, за підсумками опрацювання якого (включаючи стан врахування Бюджетних висновків Верховної Ради) Комітет ухвалив рішення рекомендувати Верховній Раді: прийняти доопрацьований законопроект № 6000 у другому читанні та в цілому як закон з урахуванням пропозицій Комітету, погоджених з Мінфіном. Верховна Рада 2 грудня 2021 р. прийняла Закон України «Про Державний бюджет України на 2022 рік».

Комітетом здійснено експертизу 551 законопроекту щодо впливу на показники бюджетів та відповідності законам, що регулюють бюджетні відносини. При цьому до 27 законопроектів надано пропозиції з приведення їх у відповідність до бюджетного законодавства.

Щодо роботи із Кабінетом Міністрів, то у звітному періоді Комітет:

опрацював звернення головних розпорядників коштів державного бюджету щодо передачі бюджетних призначень та перерозподілу видатків державного бюджету щодо 68 рішень Кабінету Міністрів (включаючи 12 рішень, які серед іншого передбачають розподіл/перерозподіл міжбюджетних трансфертів згідно з статтею 108 Бюджетного кодексу), в результаті чого Комітетом погоджено 67 рішень, а 1 рішення повернуто у зв’язку із завершенням бюджетного періоду; розглянув питання щодо розподілу/перерозподілу трансфертів з державного бюджету місцевим бюджетам та загалом погодив 39 рішень Кабінету Міністрів; погодив 3 рішення Кабінету Міністрів щодо змін до розподілу державного фонду регіонального розвитку на 2021 рік за адміністративно-територіальними одиницями та інвестиційними програмами і проектами регіонального розвитку; погодив обсяги та напрями використання коштів за рахунок місцевого запозичення Полтавської і Запорізької обласних рад у 2021 р. (згідно з листами Полтавської і Запорізької облдержадміністрацій); погодив 4 рішення Кабінету Міністрів щодо перерозподілу витрат державного бюджету, передбачених для реалізації інвестиційних проектів за рахунок кредитів (позик), залучених державою від іноземних держав, іноземних фінансових установ і міжнародних фінансових організацій; погодив 1 рішення Кабінету Міністрів щодо спрямування коштів, визначених пунктом 7 статті 12 Закону про Держбюджет -2021, на розвиток комунальної інфраструктури, у т.ч. придбання комунальної техніки; погодив 6 рішень Кабінету Міністрів щодо розподілу/перерозподілу коштів за напрямами (об’єктами, заходами) за бюджетними програмами, пов’язаними з будівництвом (придбанням) житла для військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу окремих державних органів, із здійсненням природоохоронних заходів, а 1 рішення повернуто на доопрацювання; погодив 14 рішень Кабінету Міністрів щодо розподілу бюджетних призначень за бюджетною програмою «Заходи, пов'язані з боротьбою з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками» (код 3511380).

Забезпечуючи погодження даних рішень, Комітет у кожному випадку здійснював аналіз відповідності таких рішень Бюджетному кодексу, Закону-2021, проводив аналітичну оцінку виконання відповідних бюджетних програм чи реалізації відповідних норм, заслуховував головних розпорядників коштів державного бюджету щодо реалізації планів їх діяльності або використання відповідних витрат (з урахуванням позицій Мінфіну і Рахункової палати) спочатку у підкомітетах, здійснюючи попереднє ретельне опрацювання питання, затим - на своїх засіданнях.

При цьому за підсумками розгляду ряду таких питань Комітетом надавалися Уряду відповідні рекомендації для забезпечення дотримання бюджетного законодавства та ефективного використання бюджетних коштів.

На засіданнях у листопаді і грудні 2021 р. Комітет розглядав висновки Рахункова Палата України про результати аналізу виконання Закону-2021 у першому півріччі та у січні-вересні разом з відповідною інформацією щодо поточного виконання державного бюджету, підготовленою секретаріатом Комітету, що містила аналітичні матеріали за звітний період. Під час розгляду таких питань за участю Рахункової палати та Мінфіну було звернуто увагу на окремі недоліки при виконанні державного бюджету у 2021 році, у зв’язку з чим Комітет направляв Уряду рекомендації щодо врегулювання наявних проблем і усунення недоліків в процесі виконання бюджету.

Більше про роботу у звітний період - на сайті Комітету з питань бюджету.

Поділитися
Напишіть коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.
Обов'язкові поля позначені*

Популярні категорії

Ми використовуємо cookies
Погоджуюсь