Комітет з питань економічного розвитку: Уряд підтримав питання розширення локалізації на державне оборонне замовлення
Голова Комітету з питань економічного розвитку Дмитро Наталуха 08 січня 2025 року взяв участь у засіданні промислово-оборонного комітету Кабінету Міністрів України, на якому порушив питання розширення локалізації на державне оборонне замовлення (ДОЗ) і відновлення роботи офсетної комісії при КМУ та офсетних зобовʼязань для імпортерів при закупівлі Україною зброї, амуніції, техніки й інших товарів, необхідних для нашого воєнного зусилля.
«У листопаді 2024 року я був у британському офісі Rheinmetall (знаходиться, до речі, на території індустріального парку) і поставив їм питання, чи готові вони працювати на умовах офсетних зобовʼязань. Німці сказали, що це зрозуміла і звична для них практика, і вони, взагалі-то здивовані, що ми лише зараз підняли цю тему, - розповідає Дмитро Наталуха.
Все тому що в Україні офсети не працюють з 2014 року. Їх дію чомусь припинили «на період проведення АТО», а потім і будь-якого «стану» взагалі.
Начебто для того щоб заохотити союзників продавати нам тоді зброю за нижчою ціною.
Не знаю як там було насправді, але знаю точно, спочатку на прикладі французької Alstom і локалізації, а тепер - на прикладі німецького Rheinmetall і офсетів, що великі бізнеси з готовністю ідуть на такі додаткові умови, які існують і в інших країнах, але діалог на цю тему з ними має починати покупець, тобто - ми.
Жоден бізнес не прийде і не скаже «дякую що купуєте у мене продукцію, я дуже добре заробляю, тому давайте я краще повертатиму вам частину ваших коштів». Але якщо почати з ними цю дискусію - вони доволі охоче погоджуються, зваживши перевагу прибутків над видатками від своїх контрактів тут.
В сухому залишку - локалізація в ДОЗ разом із офсетними компенсаторами - це безумовний український інтерес, адже вони дозволять не лише наповнити бюджет і підтримати наших виробників, але і потенційно отримати доступ до трансферту технологій на нашу користь.
Думаю, через кілька місяців будуть результати. 2025 рік розпочався продуктивно.»