Комітет з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів провів у м. Луцьк виїзне засідання круглого столу на тему: "Освіта як передумова відновлення ветеранів та членів їх сімей"


Квітень 07
15:00 2025

1 квітня 2025 року в м. Луцьк Комітет з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів спільно з Волинською обласною військовою адміністрацією, Волинською обласною радою та Луцькою міською радою провів виїзне засідання «круглого столу» на тему: «Освіта як передумова відновлення ветеранів та членів їх сімей» під головуванням заступника голови Комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Тараса Тарасенка у змішаному форматі (з використанням режиму відеоконференції на платформі ZOOM).

У заході взяли участь ветерани війни, народні депутати України, представники центральних органів виконавчої влади, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, наукових установ, громадських організацій та медіа.

Головуючий на засіданні Тарас Тарасенко розпочав захід хвилиною мовчання на вшанування загиблих Захисників та Захисниць України.

Під час свого виступу Тарас Тарасенко наголосив, що освіта є важливим фактором для ветеранів, адже вона дає змогу започаткувати власний бізнес, створити щось нове або відновити себе після війни. Він підкреслив, що на підставі форумів «Ветерани – шлях додому» було підготовлено резолюцію, яку надіслано на адреси Президента України, Прем’єр-міністра України, а також Голови Верховної Ради України. На даний час було отримано відповідь від Міністерства у справах ветеранів України про дії, які вживаються всіма міністерствами для розвитку ветеранської політики.

Тарас Тарасенко також зазначив, що необхідно визначити конкретні кроки та терміни для створення нової парадигми освіти для ветеранів. За його словами, першочерговою умовою для їхнього відновлення є фізична реабілітація, однак у реабілітаційних центрах ветерани також мають можливість навчатися та здобувати нові знання.

«Ми бачимо, що хлопці, які проходять фізичну реабілітацію, мають час і можливість відновлюватися також через освіту. Це дає їм розуміння нових шляхів розвитку та професійної реалізації. Тому я маю надію, що наша дискусія буде практичною, і ми зможемо зафіксувати наші ідеї для їх подальшої реалізації», – підсумував Тарас Тарасенко.

Перша заступниця голови Комітету, голова підкомітету з питань національної та культурної пам’яті Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Ірина Констанкевич зазначила, що питання освіти для ветеранів має стати одним із головних пріоритетів державної політики. Вона підкреслила, що адаптація Захисників через навчання є ключовим етапом їхньої інтеграції у мирне життя.

Голова Волинської обласної державної адміністрації Іван Львович зазначив, що освіта є важливим питанням, яке стосується ветеранів війни та демобілізованих військовослужбовців. Він зазначив, що на Волині вже реалізувалося три ключові напрями для підтримки демобілізованих військових в рамках спільної роботи Волинської обласної військової адміністрації, обласної ради, депутатів та громад. Перший напрям – це оздоровлення та реабілітація; другий – співпраця з бізнесом, зокрема, ведеться активний діалог з підприємцями регіону, щоб вони пропонували робочі місця для демобілізованих військових, незалежно від їхнього фізичного стану; третій – освіта для ветеранів та їхніх дітей, а саме підтримується державна політика щодо надання можливості безкоштовного навчання.

Заступник Міністра у справах ветеранів України Фархад Фархадов поінформував у своєму виступі про спеціальні гранти для дітей ветеранів, соціальну та професійну адаптацію ветеранів та членів їх сімей, участь у флагманському проєкті Олени Зеленської «Автошколи для осіб з інвалідністю».

Заступник Міністра освіти і науки України Михайло Винницький розповів про ініціативи, які наразі запроваджуються у сфері освіти для дітей учасників бойових дій. Зокрема, йдеться про фінансову підтримку для тих, хто бажає здобути вищу освіту, але через сімейні обставини чи складну ситуацію не отримав найкращих балів. «Держава має певні зобов’язання щодо цієї категорії громадян, і ми підтримуємо їх, чим можемо. Це буде реалізовано через соціальні гранти, які надходитимуть на рахунки вступників, що вже вступили до закладів вищої освіти на контрактну форму навчання. Ці гранти можна буде використати для покриття вартості контрактного навчання», – зазначив Михайло Винницький. Він також наголосив, що нині ветерани мають можливість переходу на вільні бюджетні місця. Окрім того, розробляються нові постанови, які передбачають фінансування контрактного навчання за рахунок спеціальних грантів, якщо таких місць немає. Заступник Міністра додав, що існує також важливе питання – це різниця у правах між особами, які служать за контрактом, та мобілізованими військовими, саме це питання потребує додаткового врегулювання.

Голова підкомітету з питань регіональної політики та місцевих бюджетів Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Вячеслав Рубльов зазначив, що військові, які сьогодні боронять країну, турбуються про своїх дітей і хвилюються за їхнє майбутнє, тому соціальні гранти для навчання дітей військових є важливим кроком державної підтримки. Ще одним важливим аспектом підтримки ветеранів, на думку Вячеслава Рубльова, є розвиток ветеран-хабів, які створюються в містах та навчальних закладах і надають послуги ветеранам, а також сприяють їхньому соціальному та освітньому розвитку.

Заступник голови Волинської обласної ради Юрій Поліщук підкреслив, що забезпечення доступу до освіти для ветеранів війни та членів їх сімей є важливим елементом державної політики, оскільки освіта сприяє їхній соціалізації, допомагає знайти робочі місця та створювати власний бізнес. Він наголосив, що важливу роль у цьому процесі відіграють заклади професійної освіти, які мають можливість реалізовувати спеціалізовані освітні програми для ветеранів. Окремо Юрій Поліщук звернув увагу на те, що дружини та діти загиблих воїнів також потребують допомоги та уваги з боку держави, і це стосується не лише соціального забезпечення, а й можливостей для здобуття якісної освіти та професійної реалізації.

Директор Державного центру зайнятості Юлія Жовтяк наголосила, що повернення ветеранів і ветеранок з військової служби до цивільного життя є одним із ключових напрямків роботи. Вона зазначила, що для полегшення пошуку необхідних послуг на сайті Державної служби зайнятості було запущено «Єдине вікно послуг»: цей сервіс об’єднує понад 600 урядових і громадських організацій, які надають юридичну та психологічну допомогу, підтримку у працевлаштуванні тощо. Крім того, однією з ключових програм для ветеранів є надання ваучерів на навчання, зокрема, учасники можуть обрати одну з 155 професій у понад 800 навчальних закладах по всій країні. Директор Державного центру зайнятості також зазначила, що діє програма компенсації для роботодавців, які працевлаштовують ветеранів та ветеранoк, зокрема, держава відшкодовує 50% заробітної плати протягом півроку. Юлія Жовтяк наголосила, що працевлаштування ветерана – це непростий процес, особливо для тих, хто має інвалідність, але завдяки індивідуальному підходу та тісній співпраці з роботодавцями це абсолютно можливо.

Голова Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти Андрій Бутенко наголосив на важливості залучення ветеранів війни та членів їхніх сімей до освітнього процесу. За його словами, залучення ветеранів до освітніх програм має значний вплив на економіку країни, а саме здобуття нових знань та навичок сприяє створенню нових робочих місць, підвищенню кваліфікації кадрів та активізації малого й середнього бізнесу.

Під час свого виступу Уповноважений Президента України з питань реабілітації учасників бойових дій Вадим Свириденко зазначив, що активно займається питаннями працевлаштування ветеранів після їхнього повернення з війни. Він зазначив, що держава має отримати кваліфікованого фахівця, а ветеран, у свою чергу, стає трудовою одиницею, яка повинна не лише працювати, але й розвивати державу, сплачувати податки та забезпечувати власну сім’ю. Вадим Свириденко підкреслив, що багато ветеранів повертаються з інвалідністю та стикаються з труднощами у працевлаштуванні, тому важливо сприяти отриманню відповідних професій, наприклад, таких як пожежник або слюсар. Він наголосив, що працедавці повинні враховувати необхідність періодичної реабілітації ветеранів, адже з часом контузії та інші травми можуть загострюватися, що впливає на їхню працездатність.

Ректор Луцького національного технічного університету Ірина Вахович презентувала освітні можливості для ветеранів, військовослужбовців та членів їхніх сімей. Вона розповіла про навчальні програми університету, а також про функціонування кафедри військової підготовки, яка сприяє професійному зростанню та перекваліфікації військових. Окрему увагу було приділено питанням адаптації ветеранів, зокрема, через Центр ветеранського розвитку «LNTU VETERAN HUB», діяльність якого спрямована на підтримку учасників бойових дій, діючих військовослужбовців та їхніх родин, забезпечуючи їм доступ до необхідних соціальних, освітніх та реабілітаційних послуг.

Заступник Міністра охорони здоров’я України Олександр Порхун поінформував, що Міністерство охорони здоров’я активно працює щодо заходів ветеранської політики. Перша група заходів спрямована на створення та вдосконалення системи підготовки спеціалістів, які залучені до надання медичної допомоги та реабілітації військовослужбовців і ветеранів; друга група – на створення робочих місць та облаштування робочого простору для ветеранів, що є ключовим питанням, для вирішення якого необхідна належна консультаційна підтримка. Окремо він акцентував увагу на питанні оздоровлення ветеранів. Олександр Порхун наголосив, що багато з них мають травми та захворювання, які з часом загострюються, тому необхідно розглянути можливість компенсаційних механізмів для їхньої підтримки.

Заступник міського голови Луцької міської ради Ірина Чебелюк наголосила на важливості забезпечення належного соціального супроводу та освітніх можливостей для ветеранів та членів їхніх сімей. Вона поінформувала, що  ветеранський простір "Твій шлях додому", який відкрили у м. Луцьк, надає широкий спектр послуг, зокрема, консультації з правових, соціальних та освітніх питань. До роботи залучені кваліфіковані фахівці, які допомагають ветеранам адаптуватися до нових умов, вирішувати питання працевлаштування та професійного розвитку.

Директор Департаменту військової освіти і науки Міністерства оборони України Володимир Мірненко наголосив, що військова освіта є складовою спеціалізованої освіти, та всі військовослужбовці, які бажають продовжити навчання у цій сфері, мають можливість здобути освіту на різних рівнях – від тактичного до операторського. Працевлаштування ветеранів є важливим завданням, і Міністерство оборони України створює необхідні умови для цього. Зокрема, розробляються механізми, які дозволяють ветеранам знайти своє місце у системі професійної військової освіти та отримати необхідні консультації. Він наголосив, що Міністерство оборони України активно працює над питаннями освіти, працевлаштування та реабілітації ветеранів, створюючи нові можливості для їхньої інтеграції в суспільство.

Начальник програмного відділу Українського ветеранського фонду Міністерства ветеранів України Анастасія Ращенко презентувала освітні можливості для ветеранів та їх сімей, а керівник управління кваліфікаційних центрів Національного агентства кваліфікацій Ігор Гайдук презентував кваліфікаційні центри, створення та акредитація освітніх програм.

Ветеран ОЗСП “АЗОВ” і морської піхоти Богдан Зарицький, зазначив на своєму прикладі, що доступ до освіти в Україні є відкритим і прозорим, а освітній процес є доступним не лише для ветеранів, а й для всіх охочих. Він підкреслив, що загалом навчальний процес відповідає сучасним стандартам, однак він розрахований переважно на випускників шкіл. Окремо він наголосив на необхідності визнання навичок, які ветерани набувають під час військової служби.

Голова громадської організації “ПЯТЕРНЯ” Тетяна Мялковська підкреслила, що арт-терапія є комплексним науковим методом, який поєднує психологічні аспекти та культурні підходи, допомагаючи військовим справлятися зі стресом війни через мистецтво.

Заступник директора Волинського обласного центру зайнятості Тарас Семенюк презентував можливості для учасників бойових дій (професійне навчання; ваучери для компенсацій облаштування робочих місць; гранти «власна справа»; експериментальний проект навчання учасників бойових дій). Директор Тернопільського обласного центру зайнятості Микола Городецький презентував практичні кейси та освітні програми служби зайнятості ветеранам та ветеранкам війни.

Начальник Управління освіти і науки Волинської обласної державної адміністрації Наталія Матвіюк наголосила на важливості залучення ветеранів до викладання дисциплін у навчальних закладах. Вона поінформувала про Волинський обласний центр національно-патріотичного виховання, туризму і краєзнавства, який відіграє ключову роль у розвитку національно-патріотичного виховання, а також у туристсько-краєзнавчий діяльності серед учнівської молоді області.

Фахівець з ветеранської політики відділу молодіжної політики та соціальної роботи Волинського національного університету імені Лесі Українки Андрій Лев акцентував увагу на викликах, пов’язаних із вдосконаленням освітніх можливостей для ветеранів війни, що вимагає подальшої адаптації програм та підходів до навчання цієї категорії громадян.

Представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Волинській області Юлія Спас звернула увагу на питання, пов’язані з порушенням прав ветеранів війни. Такі звернення ретельно розглядаються та ведеться робота щодо їх  вирішення. Юлія Спас наголосила на важливості питань, пов’язаних із медико-соціальною експертною комісією (МСЕК), яка відіграє ключову роль у визначенні стану здоров’я військовослужбовців, їх подальшої реабілітації та встановленні груп інвалідності. Також вона зазначила, що облаштування робочих місць для ветеранів є одним із ключових викликів у забезпеченні працевлаштування та створенні комфортних умов для роботи осіб, які повернулися з фронту, вимагає комплексного підходу та співпраці державних органів, роботодавців і громадських організацій.

Директор Колківського центру професійної освіти Людмила Панасюк розповіла про освітні програми, спрямовані на підвищення кваліфікації та перепідготовку фахівців. Вона поінформувала, що у центрі діють різноманітні навчальні курси, які дозволяють здобути нові професійні навички, підвищити рівень знань та адаптуватися до вимог сучасного ринку праці.

Директор Центру підтримки підприємництва Львівської міської ради Юлія Войтехова поділилася інформацією про програму «Відвага до бізнесу: грантова підтримка підприємницької діяльності ветеранів та членів їхніх сімей», спрямовану на підтримку ветеранів, які прагнуть використати свої унікальні навички та досвід для створення власного бізнесу.

Директор Департаменту з питань ветеранської політики Луцької міської ради Олег Кобилинський наголосив на тому, що освіта є пріоритетним напрямком для держави, зокрема в контексті підтримки ветеранів, військовослужбовців та членів їх сімей. Олег Кобилинський зазначив, що всі запропоновані ідеї щодо вдосконалення освітніх програм для ветеранів та членів їх сімей, а також їхньої адаптації до цивільного життя будуть детально опрацьовані для того, щоб знайти ефективні механізми їх реалізації.

Крім того, під час проведення заходу дитячі гурти «Відчуття» та «Блиск» виступили з танцювальною програмою, підкресливши значущість культурної підтримки суспільно важливих ініціатив. Танцювальна частина зустрічі стала яскравим доповненням до дискусій, спрямованих на вирішення актуальних соціальних і культурних та освітніх питань.

Захід став важливою складовою обговорення стратегій щодо вдосконалення освітніх програм для ветеранів та членів їх сімей. На цьому заході були обговорені ключові виклики у сфері освіти ветеранів та членів їх сімей, проаналізовані успішні програми підтримки, а також презентовані нові ініціативи та законодавчі зміни, спрямовані на підвищення рівня освітнього напрямку для ветеранів та членів їх сімей. На сьогодні – це є одним із пріоритетів держави.

Поділитися
Напишіть коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.
Обов'язкові поля позначені*

Популярні категорії

Ми використовуємо cookies
Погоджуюсь