Комітет з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів рекомендує Верховній Раді України прийняти законопроект, спрямований на встановлення єдиних умов призначення і перерахунку пенсій
18 листопада 2024 року відбулось чергове засідання Комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, під час якого було розглянуто питання щодо доцільності включення до порядку денного сесії проекту Закону України про внесення змін до деяких законів України щодо пенсійного забезпечення окремих категорій працівників (службовців) (реєстр. №12165).
Метою законопроекту за реєстр. № 12165 є встановлення єдиних умов призначення пенсій за вислугу років після звільнення з посади/служби. Тобто законопроект спрямований на те, щоб вирішити проблему існування спеціальних (привілейованих) умов обчислення пенсій у певних категорій осіб, і, тим самим, сприятиме підвищенню справедливості у системі пенсійного забезпечення України.
З цією метою законопроектом за реєстр. № 12165 пропонується:
1) призначати прокурорам пенсію за вислугу років лише після звільнення з органів прокуратури;
2) здійснювати перерахунок пенсій силовикам та працівникам прокуратури із урахуванням зростання грошових доходів населення в Україні та зростання споживчих цін;
3) передбачити, що зміни до пенсійного законодавства можуть вноситися виключно окремим Законом про внесення змін до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» або «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;
4) доручити Кабінету Міністрів України внести на розгляд Верховної Ради України законопроект про запровадження з 1 липня 2026 року професійної пенсійної системи для працівників прокуратури, суддів, службовців правоохоронних органів, органів оборони України та антикорупційних органів з елементами накопичення для високооплачуваних посад, розмір середньомісячної заробітної плати яких перевищує розмір середньомісячної заробітної плати по країні за попередній рік, за рахунок доходів на таких посадах.
За результатами розгляду Комітет рекомендував Верховній Раді України – включити цей законопроект до порядку денного сесії та за наслідками розгляду у першому читанні прийняти за основу.
Також народні депутати України – члени Комітету рекомендують парламенту доручити Комітету підготувати цей законопроект до другого читання з урахуванням пропозицій і поправок суб’єктів права законодавчої ініціативи, з необхідним техніко-юридичним доопрацюванням, а також з врахуванням пропозицій і поправок, внесених відповідно до частини першої статті 116 Регламенту Верховної Ради України, щодо виправлень, уточнень, усунення помилок та/або суперечностей у тексті законопроекту, інших структурних частин законопроекту та/або інших законодавчих актів, що не були предметом розгляду в першому читанні, а саме, щодо довічного грошового утримання та/або пенсійного забезпечення категорій осіб, які мають відповідно до законодавства вислугу років.
Під час обговорення цього законопроекту Голова Комітету Галина Третьякова зауважила, що він був підготовлений на виконання рішення Ради національної безпеки і оборони України від 22 жовтня п.р. щодо протидії корупційним та іншим правопорушенням під час встановлення інвалідності (рішення введено в дію Указом Президента України від 22 жовтня 2024 року №732/2024), яким, зокрема, визначено необхідність невідкладного розроблення та внесення на розгляд Верховної Ради України законопроектів щодо перегляду системи та механізму нарахувань пенсійних виплат посадовим особам державних органів для забезпечення справедливості у відповідній сфері, а також щодо унормування порядку нарахування заробітних плат і пенсій працівникам органів прокуратури України.