Комітет з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування направив на розгляд Верховної Ради у другому читанні законопроєкт про систему охорони психічного здоров’я
«Разом із Міністром охорони здоров’я Віктором Ляшком та колегами-депутатами розглянули на засіданні Комітету три законопроєкти: про систему надання послуг з психічного здоров’я, удосконалення системи трансплантації та безперервний професійний розвиток. Про це повідомив Голова Комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький.
«Законопроєкт №12030 про систему охорони психічного здоров’я пропонує створити сучасну, ефективну систему психічного здоров’я, що відповідатиме європейським нормам та стандартам. Документ враховує найкращі міжнародні практики та досвід реалізації Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», започаткованої за ініціативи Першої Леді України Олени Зеленської.
Верховна Рада підтримала законопроєкт у першому читанні 21 листопада 2024 року. До другого читання надійшло 577 поправок від народних депутатів, ще 16 додаткових поправок запропоновано від Комітету. Були проведені зустрічі з авторами пропозицій до документу, із представниками шести міністерств, міжнародними партнерами, проведено національну консультацію в рамках форуму ментального здоров’я.
Серед ключових положень законопроєкту виділю наступні:
- створення національної комісії, яка координуватиме надання послуги у сфері ментального здоров’я;
- запровадження сертифікації фахівців, що дозволить гарантувати надання якісних послуг пацієнтам;
- створення самоврядних організацій, які навчатимуть фахівців галузі
- створення міжсекторальної системи надання послуг, яка охоплюватиме різні сектори поза охороною здоров’я, місцеве самоврядування та недержавний сектор.
Законопроєкт №9558 щодо удосконалення організації надання медичної допомоги із застосуванням трансплантації спрямований на подальший розвиток галузі. Після законодавчих змін, які Верховна Рада ухвалила у 2019 році за ініціативи нашого Комітету, кількість проведених пересадок органів збільшилася в десятки разів. Навіть під час війни наші медики завдяки трансплантації рятують щороку сотні життів українських пацієнтів. За цей час виникла необхідність внести деякі зміни до законодавчої бази. Наприклад, законопроєкт передбачає створення Національного трансплантологічного комітету як консультативного органу МОЗ (комітет отримає повноваження розглядати випадки несприятливих реакцій при трансплантації), уточнює умови автоматичного пошуку пари донор-реципієнт у Єдиній державній інформаційній системі трансплантації органів та тканин, запроваджує принцип «доміно» як метод лікування.
До другого читання надійшло 46 поправок та ще 8 від Комітету. Комітет направив документ на розгляд парламенту в другому читанні.
Також на засіданні розглянули поправки до другого читання законопроєкту №11527 щодо підготовки, безперервного професійного розвитку та професійної діяльності за професіями у сфері охорони здоров’я, зокрема врахували пропозиції Міністерства соціальної політики та направили проєкт закону на розгляд парламенту», - зазначив Михайло Радуцький.