Ловимо раків за правилами: що потрібно знати рибалці
Річкові раки – цінні безхребетні тварини, які користуються попитом у громадян. Однак, щоб насолодитися ловом цих безхребетних, рибалкам необхідно дотримуватися Правил любительського рибальства.
Зокрема, одній особі за добу можна впіймати 30 екз. раків. Ловити цих членистоногих можна ручним збиранням, раколовками конструкції «хапка» діаметром не більше 70 см з кроком вічка не більше 22 мм у кількості не більше однієї одиниці на одного рибалку, а також підсакою діаметром не більше 100 см або «хваткою» («павуком») розмір яких не перевищує 1×1 м із кроком вічка сіткового полотна не більше 10 мм.
Водночас пам’ятайте про мінімальний розмір рака, який дозволено ловити у водоймах України, а саме:
- у дніпровських водосховищах – 11 см;
- в інших внутрішніх водних об’єктах та Чорноморському регіоні – 10 см,
- в Азовському регіоні – 9 см.
Розмір раків вимірюється шляхом виміру довжини по спині від лінії, що поєднує середину очей, до краю середньої хвостової пластини.
Нагадуємо, за незаконне добування раків передбачено покарання від адміністративних штрафів до кримінальної відповідальності, а також відшкодування нанесених рибному господарству збитків. Тож дотримуйтеся правил рибальства, адже це збереже ваші нерви і допоможе уникнути марної витрати чималих коштів.
Довідково:
У водоймах України зустрічаються три види раків: довгопалий, широкопалий і товстопалий. Проте останні двоє занесені до Червоної книги України і їх вилов на території нашої держави суворо заборонений.
Довгопалий рак – житель як прісних, так і солонуватих вод, він менш вибагливий до умов проживання, у зв’язку з чим зустрічається частіше, ніж широкопалий і товстопалий раки. Місцями проживання даного виду рака можуть бути навіть стоячі води зі значно меншою кількістю розчиненого кисню. Для сховищ він може використовувати поглиблення під камінням, затонулими деревами, а також місця серед стебел і коріння водяних рослин. Особини довгопалого рака часто зариваються в мул, чим відрізняються від широкопалого рака.
Широкопалий рак зустрічається лише в прісних водах річок і струмків, а також в озерах з чистою водою. Обирає круті і обривисті береги, де риє нори.
Товстопалий рак, навпаки, ніколи не зустрічається в прісній воді і живе в солонувато-водних лиманах і опріснених ділянках моря.
Через несприятливі екологічні умови та варварські методи лову, популяції широкопалого і товстопалого раків сьогодні перебувають на критично низькому рівні. Й лише відповідальне ставлення та належний державний контроль можуть врятувати їх запаси у наших водоймах від подальшого знищення.