«МВС Незламні»: як плавання допомагає захисникам відновлюватися після поранень

Сьогодні, 14 квітня, півроку з початку реалізації проєкту «МВС Незламні», ініційованого Міністерством внутрішніх справ України. Програма спрямована на фізичну та психологічну реабілітацію військовослужбовців системи МВС, рятувальників та поліцейських через водні види спорту, зокрема плавання.
Плавання — один із найефективніших методів відновлення. Воно допомагає покращити загальну фізичну форму, збільшує витривалість, зменшує біль, відновлює м’язову активність і, що надзвичайно важливо — сприяє емоційному розвантаженню та внутрішньому балансу.
Сьогодні тренування в рамках програми відбуваються в 11 містах: Київ, Рівне, Львів, Одеса, Житомир, Івано-Франківськ, Хмельницький, Кривий Ріг, Миколаїв, Харків, Славутич Київської області (для поранених з Чернігова).
За півроку реалізації:
Заняття тривають від 45 хвилин до години, і проводяться з урахуванням фізичного стану кожного учасника. Індивідуальні програми, допомога тренерів у воді, спеціальне обладнання — усе спрямовано на безпечне та ефективне відновлення.
Серед професійних тренерів, які проводять заняття для бійців Сергій Фролов — заслужений майстер спорту України з плавання, багаторазовий чемпіон України, учасник трьох Олімпійських ігор.
Особливу увагу команда приділяє учасникам із високими ампутаціями.
Одним із учасників проєкту «МВС Незламні» став Роман, боєць 12-ої бригади спеціального призначення НГУ «Азов». Під час бойових дій у лісах Кремінної та Неліпівки він зазнав тяжкого поранення. Внаслідок цього Роману ампутували обидві ноги. Попри все, він не здався. Вже чотири місяці Роман активно працює над відновленням фізичної форми. Одним із головних етапів його реабілітації стали заняття з плавання.
Плавання стало для нього не лише способом фізичного відновлення, а й важливою психологічною опорою.
Старший фізичний терапевт Головного клінічного медичного центру МВС Іван Матяш пояснює:
Своїми враженнями від занять поділився Олександр з позивним “Круасан” — боєць Національної гвардії України, бригада “Хартія”. У січні 2025 року він отримав поранення на Харківському напрямку. Під час виконання бойового завдання Олександр наступив на протипіхотну міну, внаслідок чого зазнав мінно-вибухової травми. Йому ампутували ліву нижню кінцівку.
До кожного тренування долучається і команда підтримки. Севда Джафарова, керівниця сектору соціального захисту та супроводу постраждалих ГМКЦ МВС, постійно поруч з бійцями на тренуваннях.
Соціальна супровідниця одного із медичних закладів МВС Людмила Клименко зазначає, що відчувається різниця між тим, якими хлопці приходять на перше заняття і якими стають після кількох:
25-річний військовослужбовець 3-ї бригади оперативного призначення Національної гвардії України «Спартан» з позивним «Арєх», який долучився до проєкту МВС «Незламні», відзначив, що під час плавання отримуєш фізичне навантаження, яке стимулює вироблення гормонів радості:
Денис Левчук — фізичний терапевт одного з реабілітаційних центрів МВС зазначає, що гідрокінезотерапія володіє безліччю корисних властивостей, таких як зменшення болю, покращення координації рухів, рівноваги та балансу. Крім того, плавання зміцнює м’язи та покращує їхню функціональність. Деякі м’язи, які не активно працюють на суші або які зазнали атрофії, починають активно включатися в роботу під впливом води.
Проєкт «МВС Незламні» продовжує масштабуватися. Завдяки розширенню географії, ще більше військовослужбовців зможуть отримати доступ до цієї надзвичайно важливої форми підтримки, яка повертає до активного життя.
Департамент комунікації МВС України