На території м.Запоріжжя запроваджено карантинний режим по регульованому шкідливому організму - Жовто-бурому мармуровому клопу


Вересень 30
12:03 2024

За поданням державного фітосанітарного інспектора Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області розпорядженням голови Запорізької районної державної адміністрації від 25.09.2024 №254 на території Комунарського та Дніпровського районів м.Запоріжжя запроваджено карантинний режим у зв’язку з виявленням регульованого шкідливого організму - Жовто-бурого мармурового клопа (Halyomorpha halys) на площі 298,25 га. Моніторинг проводився за допомогою феромонних пасток.

Розпорядженням затверджено фітосанітарні заходи щодо локалізації та ліквідації вогнищ регульованих шкідливих організмів. Так, з карантинних зон заборонено вивезення заражених регульованим шкідливим організмом об'єктів регулювання без проведення їх фумігації, а заражені території необхідно обробляти препаратами, внесеними до Переліку пестицидів та агрохімікатів дозволеними до використання в Україні.

До відома: Жовто-бурий мармуровий клоп – широкий поліфаг, який є шкідником більш ніж 100 видів рослин: плодових дерев, декоративних рослин, польових культур; серед сільськогосподарських культур: спаржа, соя, сорго, боби, кукурудза, пшениця, ячмінь, горох, нут, огірок, помідор, перець, квасоля та баклажан. Імаго та личинки харчуються одними і тими ж видами рослин. Імаго надають перевагу незрілим плодам, тоді як німфи харчуються молодими пагонами, листям, стеблами та фруктами. Харчуючись жуки і личинки проколюють хоботком шкірку плодів, молоду кору на пагонах або листовій поверхні. Потім вони впорскують спеціальні травні ферменти та висмоктують зріджені поживні речовини, що спричиняє некрози на плодах і пошкодження листя, а отримані ураження роблять рослини більш чутливими до вторинних інфекцій. У більшості випадків таке живлення імаго та личинок робить фрукти непридатними для споживання. 

Клоп – теплолюбива комаха, яка розвивається в межах температур від +15°С до +33°С. Залежно від температурних умов регіону, шкідник може давати від 1 до 3 поколінь на рік. Коли повітря прогрівається до +12°С +15°С, дорослі комахи виходять з місць зимівлі, харчуються на молодих пагонах рослин. Після спарювання самки відкладають поетапно від 15 до 40 яєць з інтервалом 5-14 днів, при цьому яйцекладка розтягується на 2-3 місяці. Загалом одна самка здатна відкласти від 250 до 300 яєць. Одне покоління мармурового клопа розвивається 40-50 днів. На зимівлю клопи намагаються проникнути у теплі приміщення, нори тварин, також зимують в середині трухлявих дерев та гніздах птахів.

На територію України жовто-бурий мармуровий клоп потрапляє шляхом ввезення транспортних засобів з вантажними конструкціями, рослинами та рослинною продукцією, зі зрізами квітів, посадковим матеріалом, дерев’яним пакувальним матеріалом, одягом, взуттям та багажем. Здатний поширюватися за допомогою самостійних перельотів на відстань до 2 км.

Основним ефективним методом боротьби з клопом є хімічний, що найбільш ефективний у весняний період – коли розвивається перше покоління шкідника (коли комахи мають ослаблений імунітет), препаратами згідно з «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні». Також використовують механічний метод, який полягає у зборі імаго в період зимівлі з послідуючим спалюванням.

Поділитися
Напишіть коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.
Обов'язкові поля позначені*

Популярні категорії

Останні новини

В Ізмаїлі відкрили меморіальну дошку на честь гвардійця В’ячеслава Кулі

Прочитайте повну статтю

У Верховній Раді України відбулася зустріч керівництва Парламенту та голів депутатських фракцій...

Прочитайте повну статтю

Естафету Різдвяних колядок приймає Вінницький ліцей МВС

Прочитайте повну статтю

Кабінет Міністрів України схвалив два законопроєкти, розроблені МВС України, щодо вдосконалення...

Прочитайте повну статтю

Обстріл Харкова ворожими безпілотниками: 8 постраждалих, серед них - дитина

Прочитайте повну статтю

Прикордонники вирушили до Саудівської Аравії на підтримку Олександра Усика

Прочитайте повну статтю

Обстріли Донеччини: 1 людина загинула, 8 поранених

Прочитайте повну статтю

«З фронту – в чемпіони»: Гвардієць Віталій Верес

Прочитайте повну статтю
Ми використовуємо cookies
Погоджуюсь