Національний банк оновлює підходи до визначення переліку валют, до яких встановлюється офіційний курс гривні


Березень 31
21:00 2025

Потреба в оновленні підходів зумовлена значним зростанням рівня автоматизації розрахунків, що зменшило операційні обмеження та ризики щоденного розрахунку офіційного курсу для широкого переліку валют. З огляду на це використання двох переліків валют (щоденного та щомісячного) для розрахунку офіційного курсу гривні втратило свою актуальність, і НБУ вирішив перейти до одного щоденного переліку валют, що відповідає міжнародному досвіду.

До переліку валют, до яких встановлюватиметься офіційний курс гривні, входитимуть іноземні валюти 1 групи Класифікатора іноземних валют та банківських металів та іноземні валюти, емітентами яких є країни, які за даними платіжного балансу попереднього року забезпечували не менше 95% товарообігу з Україною. Зазначений перелік коригуватиметься один раз на три роки на підставі актуальних статистичних даних з товарообігу. Водночас зберігатиметься можливість коригувати цей перелік частіше, якщо за валютами, які до нього входять, товарообіг з Україною знизиться нижче рівня 90% або якщо буде внесено зміни до 1 групи Класифікатора іноземних валют та банківських металів.

Ураховуючи затверджені зміни, з 31 березня 2025 року: 

Таким чином, перелік іноземних валют для щоденного встановлення офіційного курсу гривні включатиме 41 валюту та СПЗ (спеціальні права запозичення).

Відповідні зміни затверджені постановою Правління НБУ від 24 березня 2025 року №36 "Про затвердження Змін до Положення про встановлення офіційного курсу гривні до іноземних валют та розрахунку довідкового значення курсу гривні до долара США й облікової ціни банківських металів", що набирає чинності з 31 березня 2025 року.

Ухваленню нових підходів до визначення переліку валют, до яких Національний банк щоденно встановлює офіційний курс гривні, передувало громадське обговорення.

На першому етапі проєкт був підтриманий на засіданні Контактної групи грошового та валютного ринків (далі – Контактна група), що відбулося 26 вересня 2024 року. Під час засідання зауважень та пропозицій до проєкту не надійшло, члени Контактної групи підтримали внесені на розгляд підходи.

На другому етапі, що розпочався 15 жовтня 2024 року, Національний банк розмістив проєкт нових підходів до розрахунків та оприлюднення індикаторів валютного ринку для громадського обговорення на сторінках свого офіційного Інтернет-представництва та запропонував усім бажаючим надавати свої зауваження й пропозиції до 15 листопада 2024 року. У визначений термін зауважень та пропозицій не надійшло.

Поділитися
Напишіть коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.
Обов'язкові поля позначені*

Популярні категорії

Останні новини

Надрокористування в Україні: актуальні питання розвитку

Прочитайте повну статтю

Закон про адмінпроцедуру: що змінилося у відносинах громадян з державою

Прочитайте повну статтю

Харків: ворог завдав масованого удару, сталися пожежі, є загиблі та постраждалі

Прочитайте повну статтю

На Буковині в березні примусово повернули 14 неврегульованих мігрантів

Прочитайте повну статтю

МВС та центр «Спорт для всіх» підписали меморандум про розвиток адаптивного спорту

Прочитайте повну статтю

МВС, СБУ та Омбудсман вітають відновлення роботи регіональних центрів підтримки родин військово...

Прочитайте повну статтю

Слідчі поліції Києва повідомили про підозру двом колишнім працівникам одного з банків, які прив...

Прочитайте повну статтю

АРМА передало в управління арештовані російські судна: відтепер державний бюджет щомісяця отрим...

Прочитайте повну статтю
Ми використовуємо cookies
Погоджуюсь