НАЗК презентувало очільникам громад Харківщини низку антикорупційних інструментів для розбудови доброчесності
Просування практик доброчесності має стати основою, що сприятиме запобіганню корупції на місцях, прозорому відновленню та повоєнній відбудові регіонів, зокрема Харківщини.
Про це зазначив Голова Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) Олександр Новіков під час дводенної робочої поїздки до Харкова.
15 серпня Голова НАЗК провів зустріч з очільниками Харківської міської ради, Харківської обласної ради та головами громад Харківщини.
Її мета – залучити громади до розбудови доброчесності та сприяти мінімізації корупційних ризиків у регіоні, а також посилити співпрацю із закладами загальної середньої освіти та вищої освіти Харківщини, антикорупційними журналістами та активістами.
«Сьогодні важливо змінювати правила в громадах і державі, а не лише людей на посадах. Адже на зміну одним недоброчесним посадовцям можуть прийти інші. Тому потрібно впроваджувати нові антикорупційні стандарти в громадах. Бо від того, як будуть розбудовані процеси прозорості, підзвітності та доброчесності у ваших громадах, залежатиме залучення коштів міжнародних партнерів, а також коштів державного бюджету на повоєнне відновлення. Адже лише так формується довіра партнерів, а найголовніше – мешканців громад», – зазначив Голова НАЗК.
За його словами, важливо забезпечувати відкритість даних про закупівлі, розпорядження бюджетними коштами та відновити публікацію проектів рішень рад і виконавчих органів (з дотримання безпекових вимог). Адже це, зокрема, запорука залучення інвестицій.
НАЗК є партнером для громад, які готові бути доброчесними та впроваджувати нові антикорупційні практики. Тому Національне агентство пропонує їм низку інструментів для розбудови доброчесності на місцевому рівні. Зокрема, новий онлайн-курс «Доброчесна громада», в якому зібрано найкращі антикорупційні інструменти та роз’яснюються особливості антикорупційного законодавства для представників органів місцевого самоврядування.
Також розроблено рекомендації щодо мінімізації або усунення корупційних ризиків під час відбудови, корупційних ризиків у дошкільній та загальній середній освіті, усунення корупційних схем під час видачі містобудівних умов та обмежень забудови земельних ділянок.
Олександр Новіков нагадав, що низку важливих заходів для органів місцевого самоврядування передбачено в Антикорупційній стратегії до 2025 року та Державній антикорупційній програмі на її виконання на 2023-2025 рр. Для прикладу, державний земельний кадастр, об’єднаний з містобудівним кадастром, і вся містобудівна документація мають формуватися в електронній формі.
Під час заходу харківський міський голова Ігор Терехов, голова Харківської обласної ради Тетяна Єгорова-Луценко підписали з НАЗК Декларацію розбудови доброчесності органів місцевого самоврядування.
Це програмний документ керівника органу місцевого самоврядування, який заснований на найкращих практиках запобігання корупції та ефективного врядування на місцевому та регіональному рівнях. Документ уже підписали понад 20 представників профільних асоціацій, міст, громад України.
Декларація відкрита для підписання всіма зацікавленим громади, які прагнуть розбудовувати практики доброчесності та співпрацювати з НАЗК.
З текстом документа можна ознайомитися за посиланням.
Нагадаємо, НАЗК спільно з першими десятьма громадами підписали Декларацію доброчесності 20 липня 2023 року під час Форуму доброчесних громад.