Сенсація

НАЗК відкриває Реєстр звітності політпартій POLITDATA


Жовтень 10
09:03 2023

10 жовтня 2023 року Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) відновило доступ до Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру (далі — Реєстр POLITDATA) з урахуванням вимог до захисту персональних даних.

Це означає, що політичні партії будуть мати можливість подати звіти про майно, доходи, витрати й зобов’язання фінансового характеру (далі – звіти).  Поки що це право, а не обов’язок політичних партій. 

Нарешті громадськість зможе побачити, на що політпартії витрачали кошти державного фінансування понад три роки, адже спершу вони не звітували через COVID-19, а з 2022 року – через воєнний стан. 

З початком повномасштабного вторгнення НАЗК довелося обмежити доступ до низки реєстрів, зокрема і до Реєстру POLITDATA з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання забезпечення функціонування інформаційно-комунікаційних систем, електронних комунікаційних систем, публічних електронних реєстрів в умовах воєнного стану» від 12.03.2022 № 263. 

«НАЗК постійно наголошує на важливості прозорого звітування політичних партій. Під час пандемії та після повномасштабного вторгнення парламентські партії продовжують отримувати державне фінансування. Йдеться про вже майже три мільярди гривень. Тому ухвалений  закон №3337 про відновлення обов’язкового подання звітів та їх перевірки Національним агентством стане важливим кроком для підзвітності політпартій перед своїми виборцями. Також політичні партії отримали достатньо часу, аби зібрати необхідну інформацію та якісно підготувати звіти. Важливо, що наразі прозвітувати перед платниками податків вони можуть добровільно, а з 26 грудня це стане їхнім обов’язком», — зазначив Голова НАЗК Олександр Новіков. 

Крім того, завдяки відкритості реєстру стане відомо не лише на що політичні партії спрямовували кошти, а й хто їх активно фінансував. 

26 грудня 2023 року набуде чинності Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо мінімізації потенційного олігархічного впливу на політичні партії, удосконалення механізмів державного фінансування та державного контролю за діяльністю політичних партій» (№3337), який 26 вересня 2023 року підписав Президент України. 

Цим рішенням буде відновлено обов’язок всіх політичних партій звітувати про свої фінанси та майно, а також функції НАЗК щодо перевірок цих звітів. Парламентські партії будуть зобов’язані подати раніше не подані звіти (за 2020-2023 роки) впродовж 90 днів після набрання чинності Законом, інші політичні партії повинні прозвітувати впродовж 120 днів після набрання чинності Законом. НАЗК матиме 90 днів на перевірку поданих звітів, відповідно, до 26 грудня 2023 року не буде здійснювати їх перевірки. 

З огляду на майбутні законодавчі зміни, зокрема в частині особливостей звітування під час дії воєнного стану, НАЗК рекомендує подавати звіти, починаючи з 26 грудня 2023 року. 

Варто зазначити, що звіти, не подані за 2020 рік, подаються виключно в паперовому вигляді, а не подані за періоди 2021 – 2023 років – виключно в електронному вигляді до Реєстру POLITDATA. Таких звітів НАЗК очікує отримати понад 4 тисячі.  

Нагадаємо, що для подання звіту кожна політична партія має зареєструватися у Реєстрі POLITDATA. Інструкції за посиланням.

У випадку, якщо у політичної партії наявний обліковий запис у Реєстрі POLITDATA, але з якихось причин в її керівника та/чи уповноваженої особи відсутні права доступу  для подання звіту, рекомендуємо звернутися до Національного агентства та подати документи згідно з п. 1 розділу ІІІ Порядку формування та ведення Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру.

Посилання скопійовано

Напишіть коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.
Обов'язкові поля позначені*

Популярні категорії