Оцінка радіологічного впливу пожеж екосистем Чорнобильської зони відчуження
Центр прогнозування наслідків радіаційних аварій Українського Гідрометцентру ДСНС України продовжує здійснювати моніторинг радіаційної ситуації у зонах спостереження АЕС та, за реальним числовим прогнозом погоди створює моделі атмосферної дисперсії для оцінки потенційних наслідків надзвичайних ситуацій, що можуть виникати внаслідок природних, техногенних причин та військових дій.
Центр інформує (довідка додається)про погіршення радіаційного стану в Зоні відчуження та за її межами, внаслідок лісових пожеж на радіоактивно забруднених територіях, що є одним з факторів, який в даний час призводить до підвищення рівня радіоактивного забруднення повітря. Гасіння пожеж неможливе внаслідок окупації Зони відчуження російськими військами.
Згідно з даними сайту The Fire Information for Resource Management System (FIRMS) https://firms.modaps.eosdis.nasa.gov (https://firms.modaps.eosdis.nasa.gov/)/, (Рис. 1 та Рис. 2), райони пожеж у період з 11 по 18 березня 2022 року спостерігались переважно в західній та центральній частинах Зоні відчуження.
За умов продовження існуючої ситуації, у найближчому майбутньому, радіаційний стан в Зоні відчуження та за її межами, включаючи не тільки Україну, а й інші держави, може суттєво погіршитися внаслідок наступних причин:
1) На даний час автоматизована система контролю радіаційного стану в Зоні відчуження не працює. Відсутні дані про поточний стан радіаційного забруднення навколишнього середовища в Зоні відчуження, що унеможливлює адекватне реагування на загрози погіршення радіаційної ситуаціх в Зоні відчуження.
2) Пожежні служби, що займаються гасінням лісових пожеж в Зоні відчуження, не мають можливості виконувати свої функції.
3) Лісові пожежі в холодний період року є нетиповим явищем для Зоні відчуження. Існує велика ймовірність того, що у весняно-літній період інтенсивності лісових пожеж в Зоні відчуження можуть досягнути максимально можливих меж, що призведе (за відсутності будь-яких протипожежних заходів) до практичного повного вигорання радіоактивно забруднених лісів в Зоні відчуження і, відповідно, до значного погіршення радіаційного стану в Україні та у всій Європі.