Офіс доброчесності НАЗК залучає освітян Харківщини до співпраці у проекті «Прозора школа»
15 серпня Офіс доброчесності Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) презентував проект «Прозора школа» для керівників управлінь і відділів освіти Харкова та області. Його мета – допомогти українським школам якісно трансформувати освітнє середовище й запровадити навчання з антикорупції та доброчесності.
За словами заступника керівника апарату НАЗК Олександра Стародубцева, такі просвітницькі проекти пришвидшать формування нової генерації молоді, яка свідомо сприятиме доброчесним моделям поведінки. Це довготривалий процес, але саме робота зі школярами та студентами допоможе виховати свідомих громадян та мінімізувати корупцію.
В межах проекту «Прозора школа» Офіс доброчесності НАЗК співпрацює з закладами освіти для поширення та використання навчальних матеріалів з антикорупційної тематики та доброчесності, рекомендації з трансформації освітнього середовища, а також розробляє онлайн-курси для педагогів з теми доброчесності.
«Дуже важливо закладати в дітей ще зі школи стратегії доброчесної поведінки. Це дозволить уникати корупційних альтернатив вирішення питань і не обирати усталені недоброчесні практики, які, на жаль, досі мають місце у нашому суспільстві, зокрема, щодо побутової корупції. Саме тому Офіс доброчесності НАЗК працює над тим, аби в школярів і студентів були альтернативні моделі поведінки, тоді для молоді нормою буде саме доброчесність. Змінюємо разом з освітянами свідомість дітей ще зі шкільної парти», – зазначила керівниця Офісу доброчесності НАЗК Ірина Чаговець.
Аби ближче самим познайомитись з темою доброчесності та віднайти відповіді на практичні питання, вчителі можуть використовувати мультсеріал «Посібник доброчесного вчителя», онлайн-курси «Прозора школа: як побудувати доброчесне середовище», «Навчати(ся): що розповісти про доброчесність на уроці», які розміщені на платформі Study.NAZK.
Також в межах проекту створюються Хаби доброчесності – спільноти педагогів, котрі готові поширювати культуру доброчесності в закладах освіти та запроваджувати антикорупційну освіту.
«Хабами доброчесності стали 12 закладів освіти з усієї України, які мають 157 дружніх шкіл. Це гімназії, ліцеї, школи з великих міст та невеликих сіл, серед них є державні й приватні заклади. Вони є амбасадорами доброчесності та вже успішно використовують навчальні матеріали з антикорупційної тематики», – розповіла керівниця просвітницького напряму роботи Офісу доброчесності НАЗК Людмила Слива.
Хаби залучають до своєї роботи дружні школи, що інтегрують антикорупційне навчання в освітній процес. Це тематичні години спілкування, уроки доброчесності для учнів 3-4 класів, запровадження спеціального антикорупційного курсу для дев’ятикласників, а також різноманітні просвітницькі та ігрові формати, тематичні заходи для педагогів.
Як стати дружньою школою та долучитися до спільноти освітян, які унікальні переваги це надає, розповіла Людмила Слива. Вона запросила харківські заклади освіти долучатися до співпраці та брати участь у просвітницьких проектах, використовуючи матеріали на тему доброчесності та антикорупційної політики.
Довідково. Проект «Прозора школа» – це просвітницький проект Офісу доброчесності НАЗК, який стартував у 2021 році. Він спрямований на створення доброчесного та прозорого середовища в школах України. Участь у проекті допоможе дітям дізнатись, що таке доброчесність та в чому її цінність; вчителям – застосовувати антикорупційні навички в роботі та поза нею; шкільним адміністраціям – вміти виявляти корупційні ризики в школах та запобігати їм; батькам – стати партнерами педагогів задля забезпечення прозорого і безпечного шкільного середовища та кращого суспільства у майбутньому.