Олександр Олійник: Україна працює над імплементацією реформ у судовій сфері
Директор Директорату правосуддя та кримінальної юстиції Міністерства юстиції України Олександр Олійник взяв участь в обговоренні блоку «Судова влада» двосторонньої сесії Україна-ЄС, що проходить у Брюсселі (Королівство Бельгія).
У своєму виступі Олександр Олійник торкнувся таких питань, як адвокатура, виконання рішень національних судів та ЄСПЛ, а також альтернативне вирішення спорів.
Зокрема, мова йшла про поточний стан адвокатури в Україні та подолання існуючих корупційних ризиків. Так, за словами Олександра Олійника недосконалими на сьогодні є процес формування адвокатури загальними зборами адвокатів та надання доступу до професії через нецифровізоване та нецентралізоване проведення іспитів. Також сумніви викликає процедура прийняття рішень кваліфікаційно-дисциплінарними комісіями адвокатури.
Для вирішення цих та інших проблемних питань Офісом Президента України розробляється Стратегія розвитку системи правосуддя та конституційного судочинства на період до 2029 року, в якій пропонується:
Також Олександр Олійник доповів про проблеми у виконавчому провадженні та заходи щодо їх усунення. Зокрема, мова йшла про цифровізацію сфери; запуск Єдиного державного реєстру виконавчих документів; вдосконалення Автоматизованої системи виконавчого провадження; залучення міжнародної експертної підтримки для допомоги у скасуванні мораторіїв (ЄБРР); розробку Соціального кодексу України.
«В контексті майбутніх реформ, - відзначив Олександр, - є два важливі напрями: цифровізація виконавчого провадження та реалізація Національної стратегії розв’язання проблеми невиконання рішень судів, боржниками за якими є державний орган або державне підприємство, установа, організація, на період до 2025 року».
Він підкреслив, що учасниками Міжвідомчої робочої групи з реалізації Національної стратегії у липні 2024 року було констатовано, що строк вирішення проблеми слід продовжити до 2026 року включно і це має включати систему заходів, що нерозривно пов’язані: «заморозку» - заборону на запровадження нових соціальних пільг (гарантій) без належного фінансування; погашення поточного боргу - шляхом скасування мораторіїв і встановлення ефективного судового контролю в поєднанні з можливістю зміни способу виконання рішення суду; недопущення боргів у майбутньому через зміну соціальної політики держави.
Крім того, необхідні заходи заплановані у сфері альтернативних способів вирішення спорів. Наразі Офісом Президента України розробляється Стратегія розвитку системи правосуддя та конституційного судочинства на період до 2029 року, в якій закладені заходи, спрямовані на подальший розвиток альтернативних способів вирішення спору, зокрема, медіації та арбітражу.
Як зазначив Олександр Олійник, у цій сфері заплановане:
Деталізований перелік завдань, заходів та строків їх виконання передбачатиме План дій щодо реалізації положень Стратегії.