Олександр Олійник: Закон «Про медіацію» ухвалено – що це дасть громадянам та де шукати медіаторів?


Грудень 09
16:17 2021

Після майже 12-річної історії спроб законодавчо врегулювати медіацію нарешті зроблено важливий крок – 16 листопада 2021 року Верховна Рада України ухвалила Закон «Про медіацію».

Що ж таке медіація? Це – позасудова добровільна, конфіденційна, структурована процедура, під час якої сторони за допомогою медіатора (медіаторів) намагаються запобігти виникненню або врегулювати конфлікт (спір) шляхом переговорів.

Медіація може застосовуватись у будь-яких конфліктах (спорах), що виникають з цивільних, сімейних, трудових, господарських, адміністративних правовідносин, а також у справах про адміністративні правопорушення та у кримінальних провадженнях з метою примирення потерпілого з підозрюваним (обвинуваченим).

Де ж можна знайти медіатора? Об’єднання медіаторів та суб’єкти, що забезпечують проведення медіації, будуть вести реєстри медіаторів, які отримали право на здійснення цієї діяльності, та розміщуватимуть їх у відкритому доступі в мережі Інтернет.

«Це будуть люди, які або на момент прийняття Закону вже пройшли відповідну підготовку, або які будуть її проходити після. Підготовка складатиме не менше 90 годин навчання, з яких 45 годин це буде практична підготовка. Після цього людина отримає відповідний сертифікат та право на зайняття медіацією.», – розповів директор Директорату правосуддя та кримінальної юстиції Олександр Олійник під час прессніданку «Закон про медіацію ухвалено: як ефективно імплементувати?»

Він також пояснив, чому було прийнято саме таке рішення – зробити реєстр множинний. За його словами, якби ведення реєстру покладалося на державу – це б збільшило бюджетні видатки на його адміністрування. Крім того, це б означало, що вчити та контролювати медіаторів теж мала би держава. Тому всіма стейкхолдерами й було прийнято рішення відмовитись від такої моделі.

Втім, прийняття Парламентом Закону  «Про медіацію» не означає, що на цьому участь держави у цьому процесі завершиться. Наразі на розгляді перебуває також законопроєкт «Про юстицію, дружню до дитини», де теж по аналогії використовується процедура медіації. Цей законопроєкт оперує поняттям «медіаційне виведення дитини з-під кримінального переслідування».

«Це дуже важливо, коли за допомогою медіатора, психологів, враховуючи саму особистість дитини, її соціальний статус, її оточення, укладаючи угоду з прокурором у справі, можна вивести неповнолітнього з-під покарання, якщо для цього є відповідні показники», – зазначив Олександр Олійник.

Крім того, додав, що прийняття Закону «Про медіацію» є важливим кроком для імплементації в Україні Сінгапурської конвенції про медіацію.

Поділитися
Напишіть коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.
Обов'язкові поля позначені*

Популярні категорії

Останні новини

Одеські рятувальники стали чемпіонами України з пожежно - прикладного спорту

Прочитайте повну статтю

Програма ФАО з розмінування охопить ще дві області України

Прочитайте повну статтю

В Ізмаїлі відкрили меморіальну дошку на честь гвардійця В’ячеслава Кулі

Прочитайте повну статтю

У Верховній Раді України відбулася зустріч керівництва Парламенту та голів депутатських фракцій...

Прочитайте повну статтю

Естафету Різдвяних колядок приймає Вінницький ліцей МВС

Прочитайте повну статтю

Кабінет Міністрів України схвалив два законопроєкти, розроблені МВС України, щодо вдосконалення...

Прочитайте повну статтю

Обстріл Харкова ворожими безпілотниками: 8 постраждалих, серед них - дитина

Прочитайте повну статтю

Прикордонники вирушили до Саудівської Аравії на підтримку Олександра Усика

Прочитайте повну статтю
Ми використовуємо cookies
Погоджуюсь