Олексій Маловацький взяв участь у конференції «Суд без бар’єрів. Право на справедливий суд осіб з інвалідністю»
У вітальному виступі виконувач обов’язків Голови Вищої ради правосуддя Олексій Маловацький окреслив нагальні проблеми сьогодення, зумовлені черговим реформуванням у судовій сфері. Зокрема, зазначив, що вкрай стурбований питанням неналежного кадрового забезпечення судів. Загалом у державі не вистачає майже 40 % суддів від загальної штатної чисельності, що заганяє у глухий кут не лише людей з особливими потребами, а й усіх громадян.
Олексій Маловацький не обійшов увагою й питання недостатнього фінансування. За його словами, критичним є рівень фінансування потреб головного розпорядника коштів державного бюджету - Державної судової адміністрації України. У 2021 році потреби ДСА у фінансових ресурсах задоволені лише на 38,4 % (після зміни держбюджету – на 40,2 %). Такий обсяг фінансування не дає змоги повністю реалізувати поставлені завдання, в тому числі щодо забезпечення доступності установ правосуддя для осіб з обмеженими можливостями.
Відзначаючи велику соціальну значущість створення умов щодо забезпечення безперешкодного доступу до правосуддя для осіб з інвалідністю, що є одним з основних елементів визнання рівності прав на їхнє повноцінне життя у суспільстві, ВРП в межах можливостей створює передумови для зручного перебування людей з особливими потребами у відповідних структурах, а також реалізує заходи, спрямовані на поліпшення доступу до правосуддя.
Олексій Маловацький акцентував на тому, що активне впровадження електронного судочинства є пріоритетним завданням, від успішного виконання якого залежить доступ громадян до правосуддя. За його словами, ВРП унормувала використання у своїй роботі модуля «Електронний кабінет» підсистеми «Електронний суд» та налагодила обмін документами в електронному форматі. Також в онлайн-форматі Рада розглядає питання про надання рекомендацій щодо призначення на посади суддів.
Також він розповів про Електронну форму, за допомогою якої можна звернутися до ВРП. Це дає можливість кожній людині відчувати себе повноцінним членом суспільства та отримувати інформацію, заощаджуючи час, фінанси та безпечно спілкуючись в умовах пандемії.
Голова ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів», член Ради безбар’єрності Олександр Вознюк, коментуючи виступ Олексія Маловацького, зауважив, що до розроблення Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року не були залучені представники судової системи, що обмежує можливість комплексного підходу до вирішення питань доступності.
«Як представник інституції громадянського суспільства висловлюю підтримку та зацікавленість у відновленні репутації судової гілки влади», – зазначив Олександр Вознюк та наголосив, що організація готова долучитися до спільної співпраці у цьому напрямі.
Захід відбувся завдяки ініціативі Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів».