Оплачуване стажування у Великій Британії: відгук українського адвоката
Сьогодні, 8 жовтня, закінчується термін подання заявок на участь у програмі оплачуваного стажування для українських адвокатів в Уельсі, організовану Church Court Chambers та Apex Chambers у рамках домовленостей з Національною асоціацією адвокатів України.
Нагадаємо, вимогами до кандидатів є наступні:
Для участі у відборі необхідно надіслати на адресу o.klymyuk@unba.org.ua супровідний лист і своє резюме, складені англійською мовою, фотографію, копію паспорта і витяг з ЄРАУ, датований 2023 роком.
У НААУ визначать трьох найкращих кандидатів, з яких Apex Chambers обере стажиста(ів).
Програма стажування розпочнеться найближчим часом і триватиме 6 тижнів. Міні-стажування (250 GBP/тиждень) відбудеться в столиці Уельса – м. Кардіфф. Воно включатиме роботу з адвокатами-баристерами у Палаті адвокатів, ведення записів під час судових засідань, надання допомоги під час пошуку необхідної інформації.
Перша програма Church Court Chambers була реалізована у 2022 році. Тоді троє українських адвокатів пройшли стажування у Лондоні. Наводимо переклад інтерв’ю з однією із стажерів Валерією Ладою, розміщений на сайті британської Ради адвокатів:
Коли Валерія Лада вперше приїхала до Лондону, на стажування до Church Court Chambers, вона вперше ступила на землю Сполученого Королівства. Часом це був дивний досвід: «Кожен день першого тижня мене щось дивувало: напрямок руху транспорту, форми розеток, безстрашні лисиці на вулицях, триповерхові будинки замість багатоповерхівок тощо. Але проживши тут місяць, я вже звикла до всього, що мене оточувало».
Юристка – адвокатка в рідній їй Україні – опинилася в Голборні завдяки ініціативі, розробленій головою Комітету молодих юристів Ради адвокатів Майклом Полаком. Бажаючи допомогти українським юристам, які постраждали від конфлікту, що триває, Майкл об’єднав зусилля з Національною асоціацією адвокатів України, запропонувавши їм шеститижневе стажування у Church Court. 56 юристів подали заявки, троє з них потрапили до короткого списку, а одинією з них була обрана Валерія.
Маючи досвід у сфері міжнародного вирішення спорів та арбітражу, Валерія протягом останніх чотирьох років працювала юристом у київській юридичній фірмі LCF Law Group. За її словами, їй пощастило, що її фірма продовжила роботу, незважаючи на російське вторгнення, і вона залишилася у Києві до початку свого стажування в серпні. Це був жахливий період: «З лютого до початку квітня російські війська були під Києвом, ми часто зазнавали ракетних обстрілів». Валерія описує період крайньої невизначеності, коли люди вирішували, залишати чи ні столицю: «Що буде далі? Що нам робити?» Вона розповідає про нестачу продуктів у супермаркетах, солдатів на майже порожніх вулицях, звуки вибухів, які, здавалося, ставали дедалі ближчими. Більшість судів у березні призупинили свою роботу і займалися виключно деякими невідкладними кримінальними справами. Більшість її проектів на роботі також були зупинені. Натомість люди з її фірми стали волонтерами на гарячій лінії, створеній для українців, які потребують правової допомоги, приєдналися до сил територіальної оборони та долучилися до різних форм гуманітарної підтримки.
Саме на цьому тлі Валерія подала заявку на стажування: «Одного разу я гортала Facebook і побачила оголошення від Національної асоціації адвокатів України про стажування, - розповідає Валерія. - Я з радістю подала заявку на стажування. Вимоги полягали в тому, щоб надіслати резюме, мотиваційний лист та деякі інші документи, що стосуються мого статусу кваліфікованого юриста». Щоб забезпечити собі житло під час перебування в Лондоні, вона також подала заявку на участь у програмі Ради адвокатів України «Житло для України» (Bar Council Homes for Ukraine). Завдяки цьому їй підібрали житло в Serjeant’s Inn’s у Кеті Гелоп KC, з якою Валерія жила протягом усього стажування.
Одним з головних аспектів її ролі була допомога адвокатам Church Court у проведенні досліджень у різноманітних складних справах. Її юридична перспектива була безцінною; Майкл Полак каже, що це було «фантастично» використати досвід Валерії. «Вона не тільки дала нам можливість допомогти молодому українському юристу, коли ця країна відважно бореться за своє існування проти російського вторгнення, але й принесла багато користі для Палати у вигляді іншого юридичного погляду на справи, якими ми займалися, та реальної допомоги у проведенні важливих досліджень у різних сферах». Його колега Іслам Хан погоджується: «її дослідження дуже якісно охопило всі аспекти шахрайства у сфері корпоративного права, над яким я зараз працюю», а колега з Church Court баррістер Колін Вітчер додав, що вона «допомогла у складному міжюрисдикційному аналізі порівняльного аспекту права, забезпечивши винятково високу якість своєї роботи».
Окрім роботи в кабінетах, Валерії також доводилося разом з колегами відвідувати суди. Засідання в судах були для неї найяскравішим моментом: «Мені було дуже цікаво побачити на власні очі, як відбувається англійське судочинство. Велика Британія славиться своєю судовою системою», - каже вона. «Це стажування збагатило мене так, що я не можу передати словами. Воно вплинуло на мене у багатьох аспектах: на мою кар’єру, на мій культурний світогляд. Кілька років тому я не могла собі уявити, що буду засідати у Верховному Суді». Майкл Полак також підкреслив ентузіазм Валерії щодо англійської системи правосуддя, сказавши, що йому було «дуже приємно пояснювати їй особливості нашої системи правосуддя та дізнаватися про те, як подібні справи будуть розглядатися в Україні».
Хоча Валерія сподівається одного дня повернутися до юридичного життя Великої Британії, зараз вона поїхала до Берліна, щоб здобути ступінь магістра з міжнародного вирішення спорів в Університеті Гумбольдта, розвиваючи дослідницькі навички, отримані під час роботи в Church Court. Майкл сподівається, що успіх її стажування заохотить більше палат пропонувати стажування українським юристам: «Я сподіваюся, що цей пілотний проект буде поширений на всю адвокатуру як корисна програма як для молодих українських юристів, які прагнуть дізнатися про нашу систему права, так і для палат, які отримають доступ до дослідників найвищого рівня та розвиватимуть довгострокові зв’язки з Україною».