Підприємства Укроборонпрому поліпшать своє фінансове становище завдяки правильному управлінню майном
Ефективне розпорядження непрофільним майном, яке належить до соціальної сфери та не використовується за призначенням, може скоротити витрати підприємств ДК «Укроборонпром» на десятки мільйонів гривень на рік й відкрити нові джерела надходження коштів. Над цим спільно працюють фахівці управління активами та корпоративними правами Концерну та представники його підприємств-учасників.
Наразі утримання чималої кількості таких об’єктів соціальної сфери приносить збитки. Вони або не експлуатуються взагалі й перебувають у занедбаному стані, або використовуються неефективно.
Наприклад, державному підприємству «Антонов» належать спортивний комплекс «Антей» й туристична база «Перевал». Тільки у 2020 році на утримання спорткомплексу пішло понад 4 млн 170 тис. грн, а надходження від його діяльності становили менше, ніж 500 тис. грн. Турбаза взагалі не приносить грошей, адже не функціонує, а стан її інфраструктури є вкрай незадовільним. Попри все це фінансування «Перевалу» у 2020 році перевищило 1 млн грн.
За ініціативи Укроборонпрому, керівництво «Антонова» розробило низку заходів з підвищення ефективності використання цього майна. Одним з кроків є надання об’єктів у оренду. Наразі у системі Prozorro відбуваються відповідні електронні аукціони. Якщо вони стануть успішними, то підприємство отримає нове джерело надходження коштів.
«Це лише окремі приклади, які яскраво характеризують стан справ з багатьма об’єктами соціальної сфери. Тому ми активізуємо спільну роботу з нашими підприємствами й результати вже є, – зазначає Ольга Абрамова, начальник управління активами та корпоративними правами ДК «Укроборонпром». – На підприємствах визначилися з тим майном, яке варто залишити для подальшого використання. Погоджена оренда дев’яти об’єктів, а ще дев’ять перейшло у комунальну власність. Оренда – це щонайменше 8 млн грн додаткових надходжень, а передача до іншого власника скоротить річні витрати на понад 28,5 млн грн».
Крім цього ДП «Івченко-Прогрес», ДП «ЛРЗ «Мотор» і ДП «ХМЗ «ФЕД» запланували окремі заходи для беззбиткової експлуатації власної соціальної сфери.
«Наше завдання – позбутися від зайвого, допомогти підприємствам скоротити витрати або навіть знайти нові джерела доходу та водночас зберегти соціальні об’єкти, які насправді необхідні працівникам», – зазначає пані Абрамова.