Посилюємо захист дітей, постраждалих від насильства
Україна зробила важливий крок у захисті дітей - ухвалений Закон № 4073-ІХ, який врегульовує діяльність спеціалізованих центрів допомоги дітям, які постраждали від насильства або стали його свідками (за моделлю «Барнахус»).
Основні новації Закону стосуються:
Центри «Барнахус» у межах пілотного проєкту створюються в Україні з 2021 року. Наразі такі центри функціонують вже у 12 регіонах. Включення їх до переліку спеціалізованих служб підтримки дасть змогу унормувати та систематизувати роботу таких центрів, а також поширити досвід їхньої діяльності в регіонах України, які наразі не охоплені пілотним проєктом.
Важливу роль у впровадженні правосуддя, дружнього до дитини, відіграє Міністерство юстиції України, яке разом з іншими органами влади координує діяльність центрів «Барнахус», забезпечуючи створення системної платформи для ефективного захисту прав дітей.
Варто зазначити, що в умовах війни модель «Барнахус» стала критично важливою інновацією в системі захисту прав неповнолітніх. Адже центри «Барнахус» - це не просто кабінети, а унікальні міждисциплінарні заклади, які надають дитині повний спектр підтримки: від психологічної допомоги до правового супроводу. Їхня принципова відмінність - створення максимально дружнього середовища під час слідчих дій, що мінімізує додаткову травматизацію дитини.
«Це не просто документ, а реальний механізм порятунку та підтримки дітей, який забезпечує безпеку, зцілення та правосуддя для кожної дитини», - зазначив заступник Міністра юстиції України, голова Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх Олександр Банчук.