Позиція МКІП та УІНП щодо пам’ятних об’єктів, пов’язаних з історією та культурою Росії й СРСР


Квітень 29
17:49 2022

Міністерство культури та інформаційної політики та Український інститут національної пам’яті переконані, що декомунізація повинна продовжуватися. Очищення публічного простору від маркерів імперських претензій на українські землі повинно супроводжуватися глибшим переосмисленням цієї частини української історичної та культурної спадщини, виробленням на рівні суспільства відповідних наративів.  

Водночас, питання демонтантажу монументів та зміни назв об’єктів топоніміки, пов’язаних з російською історією та культурою, повинні вирішуватись у правовому полі: відповідно до чинного законодавства про місцеве самоврядування та у сфері охорони культурної спадщини. Насамперед, це стосується об'єктів, які на сьогодні мають статус об’єкта культурної спадщини та обліковані належним чином. 

Відтак, рішення щодо демонтажу, перенесення чи збереження у музейному фонді об’єктів та назв об’єктів топоніміки, пов’язаних із російською історією та культурою, повинні враховувати висновки науковців та незалежних експертів щодо історичної, мистецької цінності таких об’єктів, їхньої унікальності та доцільності вважати їх за «маркер» російських імперських претензій.  

Стосовно об’єктів культурної спадщини, які мають відповідний правовий статус, варто розглядати варіанти зняття такого статусу або переміщення об’єкта культурної спадщини. 

Рішення про вилучення, зняття з обліку та переміщення приймає відповідний орган в залежності від статусу об’єкта, категорії пам'ятки, зокрема: 

Відповідно до категорії пам'ятки її вилучення з Реєстру відбувається щодо: 

Пам’ятка може бути вилучена з Реєстру у разі: 

У контексті, про який ідеться, підставою для вилучення є втрата предмету охорони (в тому числі культурного контексту). Конкретизований перелік документів та процедури вилучення міститься в розділі VIII Порядку обліку об'єктів культурної спадщини, серед яких документ, що обґрунтовує підставу вилучення пам’ятки з реєстру. Рішення про вилучення пам'ятки з Реєстру оформлюється МКІП після розгляду на засіданні Експертної комісії з питань обліку об’єктів культурної спадщини. 

Водночас, найбільш цивілізованим підходом до поводження з вказаною вище групою об’єктів є їх переміщення. Переміщення (перенесення) пам'ятки на інше місце допускається як виняток у випадках, коли неможливо зберегти пам'ятку на місці, за умови проведення комплексу наукових досліджень з вивчення та фіксації пам'ятки (обміри, фотофіксація тощо).   

У даному випадку пам'ятка не втрачає свій правовий статус, але переміщується на відповідно підготовлені меморіалізовані місця та усувається з публічного громадського простору. 

Ця процедура вимагає підготовки певного пакету документів, в тому числі проєктної документації на переміщення, що у випадку, коли органи місцевого самоврядування намагаються зробити швидко, ігнорується. Як наслідок, відповідні питання вирішуються  в непередбачений законодавством спосіб. 

Перелік документів:  

Рішення про переміщення пам'ятки місцевого значення оформлюється наказом Міністерства культури та інформаційної політики.

Міністерство культури та інформаційної політики України й Український інститут національної пам’яті розробили рекомендації щодо пам’ятних об’єктів, пов’язаних з історією та культурою Росії та СРСР, які можуть бути використані органами місцевого самоврядування

Україна – європейська держава. Повага до законів, норм та правил, можливості для проведення громадської, наукової дискусії та обговорення, а також повага та цивілізоване ставлення до будь-яких культурних надбань якраз і відрізняє нас від російських варварів. 

МКІП та Український інститут національної пам’яті поважають волю місцевих громад, але водночас у питанні демонтажу наголошують на необхідності дотримання визначених законодавством процедур при ухваленні рішень щодо усунення з публічного простору тих чи інших об’єктів культурної спадщини. Це ж стосується й об’єктів топоніміки.

Закликаємо не використовувати ці сенситивні теми у політичних цілях під час воєнного стану для того, щоб нагадати про існування окремих політичних сил. 

Цивілізоване ставлення до пам'яток всіх історичних епох, набуття ними нового культурного контексту, створення музеїв монументальної пропаганди та спеціальних меморіальних кладовищ є саме тим шляхом, яким, на думку МКІП, має йти Україна.

Поділитися
Напишіть коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.
Обов'язкові поля позначені*

Популярні категорії

Останні новини

Запоріжжя: рятувальники врятували двох жінок з-під завалів

Прочитайте повну статтю

Трофейна риболовля на Рівненщині: гігантська щука потрапила на гачок місцевого рибалки

Прочитайте повну статтю

Голова ДСНС провів зустріч з представниками Міністерства Європи та закордонних справ Франції

Прочитайте повну статтю

Бригада Нацполіції «Лють» презентувала документальний фільм про оборону Торецька

Прочитайте повну статтю

Чотирьом небанківським фінансовим установам анульовано ліцензії та виключено з Державного реєст...

Прочитайте повну статтю

Підсумки шостого Студентського чемпіонату "Монетарна політика: виклик НБУ університетам"

Прочитайте повну статтю

Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук обговорив із делегацією Європарламенту підтримку...

Прочитайте повну статтю

Екіпаж «Білий янгол» ледь не загинув у Кураховому, рятуючи важкопоранену жінку

Прочитайте повну статтю
Ми використовуємо cookies
Погоджуюсь