Позови Фонду гарантування до пов’язаних осіб банків на понад 6,3 млрд грн – на розгляді Верховного Суду цього тижня
Цього тижня, 20-24 січня, суди розглядають позови Фонду гарантування вкладів до пов’язаних осіб та власників 18 банків, що виводяться з ринку. Йдеться про позови як у господарських, так і в кримінальних провадженнях. Низка справ розглядається в суді касаційної інстанції, зокрема:
Крім того, 20 січня цей же суд продовжив розгляд:
За результатами детального аналізу кредитного портфелю ПАТ "Меліор банк" Фондом виявлено групу кредитів, які надавались пов`язаним між собою компаніям без забезпечення або під забезпечення, яке не відповідало розміру основного зобов`язання та кредитному ризику. Позичальники мали ознаки фіктивності, а згодом розпочали процедуру банкрутства. Внаслідок кредитування таких компаній у 2014 році банку заподіяні збитки на суму 213,8 млн грн.
22 січня Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду продовжить розгляд по суті скарги одного з відповідачів за позовом Фонду до пов’язаних осіб ПАТ КБ «ЄВРОБАНК» на 22,9 млн грн. Відповідач оскаржує рішення судів попередніх інстанцій, якими повністю задоволено вимоги Фонду (справа №910/682/20). Під час здійснення ліквідаційної процедури ПАТ КБ «ЄВРОБАНК» було виявлено, що до того, як цей банк був визнаний неплатоспроможним та в ньому розпочато процедуру ліквідації, у банку здійснювались невиправдано ризикові операції, як-от укладення завідомо збиткового договору купівлі-продажу цінних паперів. Крім того, на розгляді судів апеляційної інстанції перебувають позови Фонду до пов’язаних осіб ПАТ КБ «ЄВРОБАНК» у справі №910/680/20 на 25 млн грн, у справі №910/940/20 на суму 27,7 млн грн та у справі №910/686/20 на суму 8,9 млн грн.
23 січня цей же суд продовжить розгляд скарги Фонду на рішення судів попередніх інстанцій за позовом до пов’язаних осіб АТ «ЄВРОГАЗБАНК» на суму 2,4 млрд грн (справа №910/11202/22).
Як повідомляв Фонд, під час здійснення процедури ліквідації цього банку було виявлено, що до ухвалення рішення регулятора про віднесення банку до категорії неплатоспроможних майже 92% кредитного портфелю юридичних осіб АТ «ЄВРОГАЗБАНК» було сформовано за принципом фінансової піраміди. За 2012-2014 рр з банку було виведено кошти шляхом кредитування структур, опосередковано пов’язаних з менеджментом банку. Нові кредити видавались для сплати відсотків за раніше отриманими позиками. Ці зобов’язання перестали обслуговуватись одразу після запровадження в банку тимчасової адміністрації. Крім того, встановлено, що протягом року до моменту запровадження тимчасової адміністрації керівництво банку здійснило заміну високоліквідного забезпечення на малоліквідне, а деяке забезпечення було виведено без будь-якої заміни взагалі.