Про доступ до правосуддя говорили під час заходу "Суд без бар’єрів. Право на справедливий суд осіб з інвалідністю".
Про доступ до правосуддя говорили під час конференції "Cуд без бар’єрів. право на справедливий суд осіб з інвалідністю", організованої Всеукраїнською громадською організацією інвалідів "Правозахисна спілка інвалідів" спільно з Національною асоціацією адвокатів України.
Звертаючись до учасників конференції Голова Ради суддів України Богдан Моніч нагадав, що Рада суддів України ще в 2015 році почала робити перші кроки в напрямку побудови суду без бар’єрів. Найперший документ, що став проектом дій задля допомоги суддям і працівникам апаратів у співпраці із людьми з інвалідністю було затверджено рішенням РСУ № 54, 5 червня 2015 року. Згадав він і про спільну ініціативу Ради суддів України та Всеукраїнської громадської організації інвалідів “Правозахисна спілка інвалідів” щодо встановлення у судах платіжних терміналів, які розраховані, в першу чергу, на людей з інвалідністю. Як результат – було розроблено і виготовлено унікальний платіжний термінал, що встановлено і який активно використовується у Київському апеляційному адміністративному суді.
Протягом 2018-2020 років працювала спільна робоча групаіз забезпечення доступності суду та судової процедури для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, результатом роботи якої стали Рекомендації із забезпечення доступності суду і судової процедури для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення щодо застосування ДБН-2018 В.2.2-40:2018 "Інклюзивність" у судових установах, що були затверджені Радою суддів України.
"На жаль, в останні два роки ця робота призупинилась, з певних об’єктивних причин. Ми зіткнулись з критичною ситуацією в частині фінансування судової гілки влади. В ці останні роки держава не закладала фінансування на капітальні видатки. Як ми можемо впроваджувати якісь новітні сервіси, коли в нас заробітна плата працівників апарату суду складає 4-5 тисяч гривень? Як ми можемо мотивувати людей в таких умовах? Ми дуже сподіваємось, що наступного року ситуація покращиться і ми зможемо продовжувати розпочату роботу, адже Рада суддів України практично найпершою почала опікуватись проблемами забезпечення безбар’єрного доступу до судових установ", - сказав очільник органу суддівського самоврядування.
Богдан Моніч наголосив, що обговорюючи і вирішуючи питання доступу до суду людей з інвалідністю, “…ми автоматично робимо суд, як установу, доступнішим і логістично зрозумілішим для людей похилого віку, осіб з тимчасовим порушенням здоров’я, батьків з дитячими колясками. Забезпечуючи таким людям доступність до суду, ми забезпечуємо виконання одного з головних пріоритетів у відносинах “суд-суспільство” – доступ до правосуддя”.
Відео з заходу можна подивитись тут.
Пресслужба РСУ