Проактивні українські виборці та зустрічі з представниками державних органів в Іспанії: результати робочого візиту до Мадриду
Як ми повідомляли, українська делегація відвідала Мадрид. Робочий візит мав на меті налагодження співпраці, вивчення досвіду Королівства Іспанії в організації голосування за кордоном, а також вивчення можливостей організації голосування на повоєнних виборах українських виборців, що перебувають у цій країні.
В Іспанії, на відміну від України, головний орган адміністрування виборів – Центральна виборча рада – не виконує всіх функцій щодо організації виборів, а присвячує свою діяльність контролю та нагляду за їх законністю. Основна частина функцій з безпосередньої організації голосування покладена на органи виконавчої влади – Міністерство внутрішніх справ, Міністерство економіки та цифрової трансформації, а також Міністерство закордонних справ. Українська делегація зустрілася з представниками профільних підрозділів цих міністерств.
Під час зустрічі Голова ЦВК Олег Діденко розповів про роботу нашої Комісії, підготовку до повоєнних виборів, зокрема, про робочі групи, що працюють над основними викликами. І наголосив, що одним з найбільших викликів є організація голосування за кордоном для мільйонів українців.
Член Комісії Сергій Постівий у своїй презентації продемонстрував масштаби цієї проблеми та напрацювання щодо ймовірних рішень.
Представники профільних міністерств Іспанії розповіли, що у них законодавчо дозволено відкривати дільниці поза межами консульств і посольств, і вони застосовували таку практику, зокрема, для громадян країн Латинської Америки, яких в Іспанії чимало. Також, до прикладу, було відкрито 39 додаткових дільниць для громадян Болгарії.
Щодо голосування в Іспанії, то там успішно застосовують поштове голосування. Воно має довгу історію та заслужило довіру виборців. На останніх виборах близько 2 мільйонів іспанських виборців проголосували поштою. За кордоном громадяни Іспанії голосують на виборчих дільницях на території посольств та консульств, а також поштою. Проте з 2,8 млн іспанських виборців за кордоном проголосували лише 10%. Тобто голосування поштою добре працює в самій країні, значною мірою через хорошу роботу пошти, але за кордоном воно не дало високих результатів.
Іспанські колеги запевнили, що готові всіляко сприяти Україні в підготовці та організації голосування в їхній країні поза посольствами і консульствами в разі, якщо таке рішення буде прийняте.
Також Голова та члени Комісії мали зустріч з представниками понад 20 українських асоціацій, що об’єднують більшість українців, які проживають в Іспанії. Члени делегації розповіли про напрацювання Комісії щодо організації голосування за кордоном та складнощі, які виникатимуть при цьому. Представники асоціацій своєю чергою запевнили у своїй проактивній позиції, твердому намірі допомагати в організації голосування, наприклад, з наданням приміщень та залученістю людей до роботи в комісіях, а також – широкому поширенню інформації серед українців про процедуру та особливості повоєнного голосування за кордоном.
“Цей візит вселяє оптимізм щодо такого складного питання, як голосування за кордоном. В Іспанії відчувається велика підтримка України, іспанське законодавство дозволяє організовувати голосування поза межами посольств і консульств, а також тут мають великий досвід застосування такої практики. Органи влади, які займаються виборами, готові допомагати нам у цих процесах. Ще одним сприятливим фактором є те, що українці, які проживають в Іспанії – згуртовані, вмотивовані, налаштовані активно долучатись до процесів. Все це – хороші передумови для належної організації голосування в цій країні”, – підсумував Олег Діденко.
Пресслужба Секретаріату Комісії