Робота агропромислового комплексу в умовах воєнного стану є надважливою складовою у відновленні економіки України, - зазначають у Комітеті з питань аграрної та земельної політики
Робота агропромислового комплексу в умовах воєнного стану є надважливою складовою у відновленні економіки України. Бізнес потребує відповідної державної підтримки, низки спрощень, а також запровадження певних особливостей у законодавчому регулюванні.
Так, Урядом запроваджено механізм кредитування аграріїв, яке здійснюється в рамках удосконаленої програми «Доступні кредити 5-7-9%». Українські банки на посівну вже видали кредитів на суму 6 мільярдів 744 мільйони гривень. Таке додаткове фінансування отримали близько 2500 суб'єктів господарювання, які вже звернулись і отримали кошти на проведення посівної.
Також скасовано додаткові процедури із сертифікації насіння, спрощено маркування імпортованих харчових продуктів і кормів, знято бюрократичні перепони щодо експорту та ліцензування дозволених груп товарів, ухвалено низку рішень, які полегшують доступ виробників сільгосппродукції, зокрема, до пального, пестицидів та агрохімікатів, скасовано ліцензування експорту кукурудзи й соняшникової олії, спрощено реєстрацію сільськогосподарських машин та механізмів у період воєнного стану.
Водночас є ряд питань, які потребують врегулювання на законодавчому рівні.
На розгляді Верховної Ради України знаходиться проект Закону України про внесення змін до деяких законів України щодо безперебійного виробництва та постачання сільськогосподарської продукції під час воєнного стану
(реєстр. 7264 від 08.04.2022), спрямований на підтримку безперебійного виробництва та постачання сільськогосподарської продукції під час воєнного стану. Законопроект передбачає низку спрощень та відтермінувань у законах для зменшення адміністративного навантаження на аграрний бізнес у період воєнного стану. Зокрема, пропонується спростити фітосанітарні заходи та процедури в умовах воєнного стану, дозволити імпорт в Україну вантажів з живими тваринами, що переміщуються транзитом через країни, в яких мають місце випадки небезпечних хвороб тощо.
Крім того, вирішити найбільш нагальні та невідкладні потреби національної економіки в умовах воєнного стану пропонується у проекті Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей регулювання земельних відносин в умовах воєнного стану (реєстр. № 7289 від 15.04.2022). Зокрема, законопроектом пропонується врегулювати питання надання та зміни цільового призначення земельних ділянок для розміщення виробничих потужностей підприємств, що переміщуються (евакуюються) із зони бойових дій, із жорсткими обмеженнями умов оренди, а також будівництво (розширення) річкових портів (терміналів), мультимодальних терміналів та виробничо-перевантажувальних комплексів.
Зазначені законопроекти Комітет з питань аграрної та земельної політики рекомендував Верховної Раді України прийняти за основу та в цілому як закони, з урахування пропозицій Комітету.
Працюємо разом для забезпечення продовольчої безпеки України та всього світу!