Розвиток сфери управління відходами неможливий без оновлення законодавства
Про це у Всесвітній день рециклінгу, 15 листопада, зазначила директорка департаменту з питань поводження з відходами та екологічної безпеки Міндовкілля Олена Колтик під час прес-туру на завод із переробки пластику Polygreen у м. Фастові. Підприємство забезпечує повний цикл переробки і очищення полімерів та щомісяця переробляє до 900 тонн поліетилену.
Щороку українці утворюють близько 15 млн. тонн побутових відходів. З яких фактично на переробку та утилізацію потрапляє трохи більше 6%. Однак варто задуматися, що ресурси нашої планети не безмежні і частина цих відходів можна було б використовувати для вторинної переробки, що принесло б чималу користь довкіллю та державі. Адже переробка відходів є ключовою частиною циркулярної економіки, яка допомагає захистити наші природні ресурси.
“На жаль, наш Закон “Про відходи”, по якому зараз живе Україна, написаний ще у 1998 році. За цей час змінилися не лише технології збирання, переробки та захоронення відходів, а й їх склад: одним з основних видів пакування став пластик, а кількість небезпечних відходів збільшилась”, - зауважила Олена Колтик.
Вона висловила сподівання, що найближчим часом Україна отримає сучасне європейське законодавство, яке регулюватиме порядок збирання, вивезення та оброблення відходів, впроваджуватиме їх роздільне збирання та рециклінг.
“Нам дуже приємно бачити практичні кейси кругової економіки, і ми будемо раді, якщо таких заводів як Polygreen буде більше. Тільки спільними зусиллями і відповідальним підходом кожного – від громадянина до державної політики в цілому - ми можемо вирішити проблему накопичення відходів”, - зазначила Олена Колтик.
Для України наразі одним із головних завдань у сфері управління відходами є схвалення у другому читанні Верховною Радою законопроєкту №2207-1-д «Про управління відходами». Адже це:
впровадить системний підхід до управління відходами;
сприятиме зменшенню обсягів утворення відходів;
збільшить обсяги їх переробки та повторного використання.
Документ передбачає запровадження ієрархії поводження з відходами, принципу «забруднювач платить» та встановлення прозорих правил у сфері управління відходами.