Сенсація

Сервіси Yandex потрапили до переліку кандидатів на санкції як один з важелів російської пропаганди 


Жовтень 05
12:18 2023

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) внесло низку дочірніх компаній Yandex у перелік кандидатів на санкції. Компанія працює в рф і сплачує значні податки до держбюджету агрессора. Сервіси Yandex давно працюють на російську пропаганду і тісно співпрацюють із ФСБ, надаючи їм доступ до масиву приватних даних користувачів.

Важливо, що йдеться не про одну компанію Yandex, а про низку сервісів, як внутрішньо-російських, так і міжнародних. Співзасновник Яндексу Аркадій Волож ще в червні 2022 року потрапив до санкційних списків ЄС через його фінансову підтримку уряду рф. У серпні 2023 він вперше від початку повномасштабного вторгнення зробив публічну заяву із засудженням війни проти України, а також прибрав із своєї біографії в інтернеті все, що було пов’язане з його роботою в рф. Відразу після заяви він подав прохання до Євросоюзу щодо зняття з нього санкцій та щодо відновлення роботи позаросійських яндекс-сервісів (наприклад, Yangoo). 

Волож наголосив, що останніми роками компанія Яндекс зазнала тиску з боку російської влади. Проте відомо, що компанія давно і добровільно співпрацювала із кремлем. Так, у 2009 році Яндекс продав за 1 євро державному російському «Сбербанку» одну так звану золоту акцію (актив, що дає широкі повноваження щодо контролю за пакетами акцій підприємства). Також співзасновник Яндекса  після анексії Криму неодноразово був на особистих зустрічах із путіним. Відомо, що вони зустрічалися на заходах щодо розробки штучного інтелекту в 2017 році та щодо IT-інвестування в 2020-му. Також у 2017 році Яндекс за вказівкою влади відключив електронні гаманці російським опозиціонерам. 

“Яндекс не став “залежними від держави”, а від самого початку створювався як один із елементів обслуговування інтересів російської влади. Він залишається потужним інструментом пропаганди нарівні з російськими телеканалами. Масиви даних Яндексу зберігаються у трьох великих дата-центрах, які знаходяться в рф. До них має цілодобовий доступ ФСБ, причому цілком офіційно. Я думаю, всі ми розуміємо, що про безпеку персональних даних тут не може йтися”, – зазначає Голова НАЗК Олександр Новіков. 

Докладніше про небезпеку сервісів Яндексу:

Ці сервіси досі доступні для завантаження на платформах App Store та Google Play усвіті.

Маючи доступ до трекінгу імен, платіжних карток та адрес, Яндекс може передавати інформацію, наприклад, про людей, які   приїжджають на роботу до держустанов або до посольств інших країн. Так, сервіс Яндексу “Yango” (таксі, доставка їжі), що працював у 16 країнах за межами рф, було обмежено та заборонено владою кількох держав з міркувань безпеки. Це зробили уряди Латвії, Естонії, Британії, Франції і Казахстану.   

Від політичного режиму держави-агресора за кураторство над Яндексом відповідали Владислав Сурков (перебуває під санкціями США, ЄС, Великобританії, України, Канади, Швейцарії та Австралії), а згодом В’ячеслав Володін (перебуває під санкціями США, ЄС, Великобританії, України, Канади, Швейцарії ,  Австралії, Японії та Нової Зеландії).

НАЗК вже подало пропозиції щодо застосування санкцій проти “яндексівських” компаній до Служби безпеки України та до інших відповідальних органів. Інформація Національному агентству була надана ГО “Запорізький центр розслідувань”. 

З повним переліком компаній можна ознайомитись тут

Нагадаємо, що на порталі НАЗК «Війна і Санкції» з’явився розділ «Кандидати на санкції», який допоможе легко знайти потенційних кандидатів для накладання санкцій як в Україні, так і в країнах санкційної коаліції. Розділ також пропонує перелік обґрунтувань та доказової бази для швидкого та ефективного застосування санкцій.

Роль НАЗК у санкційній політиці передбачена в Дорожній карті індивідуальних санкцій, розробленій Стенфордською міжнародною робочою групою з російських санкцій.

Довідково: 16 травня 2017 року РНБО заблокував роботу діяльність ТОВ “Яндекс” в Україні. 15 квітня 2023 року, згідно з Указом Президента України Володимира Зеленського, було введено санкції проти російських компаній, зокрема й ТОВ «Яндекс» (рос. ООО «Яндекс»), терміном на 10 років. Непідсанкційними наразі залишаються такі юридичні особи, як Яндекс Банк, Яндекс Доставка, Яндекс Пробки, Яндекс Лавка, Яндекс Такси, Яндекс ДЦ, Яндекс Испытания, Яндекс Драйв тощо. 

Посилання скопійовано

Напишіть коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.
Обов'язкові поля позначені*

Популярні категорії

Останні новини

«Не маю права не повернутися з фронту», - каже прикордонник з позивним «Африка»

Прочитайте повну статтю

Прикордонники отримали від благодійників дві сотні якісних турнікетів

Прочитайте повну статтю

Розтрата 1,3 млн грн на закупівлі вугілля – підозрюється ексдиректор профтехучилища на Дніпропе...

Прочитайте повну статтю

Правоохоронці розслідують законність виїзду народного депутата України за кордон

Прочитайте повну статтю

Сума успішних аукціонів з продажу активів банків, що ліквідуються, у листопаді склала 49,4 млн...

Прочитайте повну статтю

Судовий розгляд правомірності рішення Національного банку про застосування заходів впливу до Пу...

Прочитайте повну статтю

Підсумки п'ятого Студентського чемпіонату "Монетарна політика: виклик НБУ університетам"

Прочитайте повну статтю

Відбулось двадцять третє засідання Робочої групи з розробки проекту Містобудівного кодексу Укра...

Прочитайте повну статтю