Щодо реалізації проєкту із впровадження доступу до інтернету у швидкісних поїздах
З моменту появи в Україні швидкісних поїздів Інтерсіті+ залізниця робила щонайменше 10 заяв про запуск у них інтернету. Але попри те, що 99% опитаних користувачів у різні роки вказували на нагальність цієї потреби, тільки зараз УЗ впритул наблизилася до реалізації обіцяного.
Проєкт реалізовуватиметься в декілька етапів:
1. Розгортання локальної мережі в 16 поїздах Інтерсіті+.
2. Підключення локальної мережі до інтернету мережі Starlink та LTE.
3. Безкоштовний тестовий період для пасажирів.
4. Виділення безкоштовного базового тарифу та більш швидкісного — за додаткову плату. Реалізація додаткових послуг та бортового порталу із зручними сервісами — від замовлення їжі з доставкою до місця у вагоні до онлайн-оновлень про міжнародні пересадки.
З технічної точки зору обране зараз рішення передбачає використання як супутникового обладнання, так і покриття мобільних операторів, що створить безшовний потік даних з автоматичним переключенням між джерелами трафіку. Понад 6 місяців спільно з фахівцями Міністерства цифрової трансформації проводилось пілотне розгортанням систем різних постачальників у поїздах — так були сформовані вимоги до промислового обладнання саме для поїздів, безпечної інтеграції з внутрішніми поїзними системами, високого рівня захищеності та жорстких гарантійних зобов’язань. Відбір постачальника після відкритих зустрічей із ринком пройшов через Prozorro, де змагались 4 провідні постачальники, а ціна контракту знизилась на близько 18% від початкової вартості.
Можливість доступу до інтернету є галузевим стандартом для більшості залізничних перевізників — від американського Amtrak до наших європейських партнерів: Deutsche Bahn, RegioJet, PKP, ÖBB.
Важливо: для Укрзалізниці це не безповоротна інвестиція майже 80 млн грн у комфорт, а чіткий бізнес-план. Окрім надання критично важливої можливості людям постійно лишатись на зв’язку та продуктивно проводити час на борту, цей проєкт має комерційну привабливість для компанії з термінами окупності до 37 місяців за рахунок більш швидкісних платних пакетів, спонсорських та партнерських програм. До того ж досвід міжнародних залізничних операторів та автобусних перевізників в Україні демонструє, що наявність стабільного швидкісного інтернету на борту прямо впливає на вибір перевізника. І навіть залучення додаткових +3-5% пасажиропотоку дасть суттєвий позитивний економічний ефект для Укрзалізниці.
Безперервний доступ до інтернету під час поїздки — це не лише дозвілля пасажира. Зв’язок з екстреними службами, екстрені сповіщення, безперебійність бортової комерції та можливість для бізнесу безперешкодно працювати у віддаленому режимі — це все драйвери невідкладної “інтернет-революції”. Отже, у лютому 2024 року матимемо більше зв’язку, більше бортових можливостей та подорожі загалом.