Скринінг Україна - ЄС: Денис Улютін представив Єврокомісії результати удосконалення Системи управління державними фінансами
9 жовтня у м. Брюссель (Королівство Бельгія) відбувся другий раунд двосторонньої зустрічі України і Європейської Комісії в рамках скринінгу відповідності законодавства України нормам права Європейського Союзу за сферою “Система управління державними фінансами” (СУДФ) як частини процесу реформи державного управління. Скринінг є обов'язковим елементом у переговорному процесі щодо вступу України до ЄС. Українська Сторона здійснює комплексну презентацію результатів роботи з адаптації законодавства України до права ЄС, а також окреслює подальші кроки і завдання.
Міністерство фінансів України у складі урядової делегації представляв Перший заступник Міністра фінансів України Денис Улютін. Делегацію, до складу якої увійшли представники Уряду та низки національних відомств, очолила Віце-премʼєр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України - Міністр юстиції України Ольга Стефанішина.
9 жовтня делегація Мінфіну спільно з представниками Генерального директорату Європейської комісії з питань сусідства та переговорів з розширення (DG Near) обговорили напрацювання у сфері управління державними фінансами. Денис Улютін представив Єврокомісії результати роботи Мінфіну з адаптації законодавства України до права ЄС у сфері СУДФ. Ця сфера пов’язана з вісьмома переговорними розділами ЄС: корпоративне право; оподаткування; економічна і монетарна політика; статистика; митний союз; фінансовий контроль; податково-бюджетна політика; економічні критерії.
Також під час обговорення представники української делегації надали вичерпні відповіді на уточнюючі питання Сторони ЄС та окреслили наступні кроки у реалізації політик, що належать до СУДФ.
Денис Улютін детально розповів про ключові досягнення Мінфіну щодо реформування системи управління державними фінансами.
«У далекому 2001 році стартувала реформа з трансформації бюджетного законодавства і впровадження нового Бюджетного кодексу України. З того часу Україна постійно вдосконалює сферу управління державними фінансами відповідно до кращого світового досвіду, будуючи умови для сталого економічного розвитку, залучення інвестицій і вступу до ЄС. Сьогодні, навіть в умовах повномасштабного вторгнення рф і екстремальної невизначеності, ми повертаємось до кращих практик бюджетного процесу в таких ключових сферах як середньострокове бюджетне планування та управління фіскальними ризиками як на центральному, так і на місцевому рівні. А у проєкті Держбюджету-2025 Мінфін запроваджує новий механізм управління публічними інвестиціями, який допоможе систематизувати всі проєкти відповідно до пріоритетів відновлення та розвитку, що особливо актуально в умовах надзвичайно обмежених ресурсів».
У рамках реформування системи управління державними фінансами Україна має такі досягнення:
відновлено середньострокове бюджетне планування для забезпечення сталості та передбачуваності податково-бюджетної політики;
удосконалено перелік підстав щодо змін до державного бюджету протягом року і посилено роль Мінфіну в цьому процесі;
впроваджено надійну основу для процесу виконання бюджету: налагоджено роботу казначейської системи, яка забезпечує контроль і звітність у виконанні бюджету, та систему бухгалтерського обліку в державному секторі;
спільно з експертами МВФ забезпечено законодавчу базу для впровадження комплексної системи управління фіскальними ризиками;
розпочато реформу управління публічними інвестиціями (PIM), а для узгодження стратегічних пріоритетів публічних інвестицій створено Стратегічну інвестиційну раду, яка схвалила єдиний проєктний портфель здійснення публічних інвестицій за результатами оцінки понад 750 концепцій публічних інвестиційних проєктів.
«Реформування системи управління державними фінансами є одним із напрямів Плану України у межах фінансового інструменту Ukraine Facility. План України - це перелік структурних реформ та заходів, які сприяють європейській інтеграції та є інструментом для отримання Україною фінансової допомоги протягом 2024-2027 років. У напрямі PFM виконання заходів дозволить наблизити українські правила та норми до стандартів Європейського Союзу у сферах аудиту, фінансового контролю, управління доходами, державними фінансами, державним боргом, публічними інвестиціями. Заходи у цій сфері визначаються трьома комплексними стратегічними документами: Стратегією реформування системи управління державними фінансами на 2022-2025 роки, Національною стратегією доходів до 2030 року та Середньостроковою стратегією управління державним боргом на 2024-2026 роки. Ми продовжимо роботу у цьому напрямі, адже стійкість державних фінансів є однією з ключових умов макроекономічної стабільності України», – зауважив Денис Улютін.
Робота з реформування триває і передбачає оптимізацію Мінфіном кількості головних розпорядників коштів, яких наразі в Україні 85; запровадження фіскального ризик-менеджменту місцевих бюджетів; реалізацію цілей для ефективного управління держборгом відповідно до Середньострокової стратегії управління державним боргом на 2024-2026 роки; створення ІТ-екосистеми для управління державними інвестиціями.
Довідково про скринінг. Передумова успішної євроінтеграції країн-претендентів на вступ у Євросоюз, серед іншого, – адаптація національного законодавства до норм європейського права. Щоб стати членом ЄС, Україна має вдосконалити свою законодавчу базу, привівши її у відповідність до законів ЄС. Адаптація законодавства відбувається поетапно – Уряд здійснює необхідні заходи, які наближають закони України у різних сферах до норм права ЄС. Коли черговий етап роботи завершено, українська урядова делегація вирушає до Брюсселя, де в рамках офіційного скринінгу презентує результати представникам Європейської Комісії.
Вони ретельно порівнюють законодавства, стратегічні рамки, інституційні структури та адміністративні спроможності країни-кандидата зі стандартами ЄС. Це є основою для розробки рекомендацій Єврокомісії у кожній сфері переговорного процесу.
8 жовтня українська делегація звітувала про роботу з реформування згідно з переговорним розділом 32. Про цю зустріч читайте за посиланням.