Суддя має бути незалежним від того, хто його призначає, від думки суспільства і більшості – депутат Європарламенту Дайнюс Жалімас


Листопад 22
21:04 2024

Депутат Європейського парламенту, Голова Конституційного Суду Литовської Республіки (2014-2021) Дайнюс Жалімас відвідав засідання робочої групи Вищої ради правосуддя з питань розроблення і впровадження заходів забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя.

Дайнюс Жалімас зазначив про підтримку України Європарламентом у процесі її євроінтеграції та у зв’язку з військовою агресією рф.

Він висвітлив питання забезпечення незалежності судової влади у Литовській Республіці, враховуючи, що цей досвід може бути корисним для України.

Дайнюс Жалімас розповів про два рівні суддівської незалежності – внутрішню та зовнішню.

Зокрема, зазначив, що відчуття незалежності має бути у самосвідомості судді, і навчання суддів етичним принципам є дуже важливим завданням.

Підкреслив важливість фінансового та матеріального забезпечення судової влади і матеріальні гарантії незалежності суддів.

Водночас депутат Європарламенту зазначив, що суддівська незалежність помилково пов’язується суто із матеріальними гарантіями або фінансуванням судів. Головними принципами є незалежність від того, хто призначає суддів, а також від думки суспільства і більшості. Дайнюс Жалімас також зауважив, що робота судді пов’язана з професійними ризиками, адже не завжди його рішення подобаються, тож суддя має бути готовим приймати непопулярні рішення, але які відповідають конституції і принципам верховенства права.

«Якщо суддя відкритий для громадськості і вміє аргументовано пояснити свою позицію, то навіть ті рішення, які є непопулярними, можливо й з невеликим бажанням, але сприйматимуться суспільством, адже тоді громадськість зрозуміє, що інакше не можна», – переконаний Дайнюс Жалімас.

Заступник Голови Вищої ради правосуддя Дмитро Лук’янов зазначив, що Україна відчуває підтримку Литви, а також висловив вдячність Дайнюсу Жалімасу та в його особі Європарламенту за допомогу нашій країні у зв’язку з військовою агресією рф, також наголосив на важливості ознайомлення з досвідом і отримати поради з боку незалежного і дружнього партнера України.

У зустрічі також взяли участь члени Вищої ради правосуддя Олександр Сасевич, Роман Маселко, керівник секретаріату ВРП Михайло Шумило, працівники секретаріату ВРП, представники робочої групи з питань розроблення і впровадження заходів забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя.

З боку делегації – помічник депутата Європарламенту Вітаутас Кукарскас, національний експерт Поліна Казакевич.

З метою виконання конституційних повноважень щодо вжиття заходів забезпечення незалежності суддів, а також положень, визначених частиною четвертою статті 73 Закону України «Про Вищу раду правосуддя», щодо розроблення та впровадження заходів забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя, у 2023 році утворено робочу групу Вищої ради правосуддя з питань розроблення і впровадження заходів забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя, до складу якої, крім членів ВРП та працівників секретаріату ВРП, входять члени ВККСУ та Громадської ради доброчесності, члени Ради суддів України, представник від Офісу Генерального прокурора, представник від Ради адвокатів України.

Поділитися
Напишіть коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.
Обов'язкові поля позначені*

Популярні категорії

Останні новини

«Вбивство голодом». УІНП презентує нове відео до Дня пам'яті жертв Голодомору 1932-33 років

Прочитайте повну статтю

Верховна Рада України ухвалила в першому читанні законопроєкт про цифровізацію виконавчого пров...

Прочитайте повну статтю

Зберігайте паролі правильно

Прочитайте повну статтю

Презентація Дорожньої карти за сферою «Верховенство права» членам робочих (переговорних) груп щ...

Прочитайте повну статтю

Засвідчення справжності підпису на документах

Прочитайте повну статтю

Прозорі аукціони на промисловий вилов риби цьогоріч поповнять місцеві бюджети на понад 50 млн г...

Прочитайте повну статтю

Комплексне дослідження: шляхи створення ланцюгів доданої вартості в сільському та рибному госпо...

Прочитайте повну статтю

Українська делегація обговорила в Болгарії поглиблення співпраці з GFCM

Прочитайте повну статтю
Ми використовуємо cookies
Погоджуюсь