Свобода від корупції важлива для завдання воєнної поразки ворогу та становлення України як вільної та заможної країни, – Олександр Новіков
Свобода від корупції важлива для завдання воєнної поразки ворогу та становлення України як вільної та заможної країни, – Олександр Новіков
Перемога України має дві складових – завдання воєнної поразки зовнішньому ворогу, становлення України як вільної та заможної країни. Для обох складових свобода від корупції має критичне значення. Свобода від корупції може бути досягнута за рахунок поєднання ефективного запобігання корупції та невідворотності покарання за неї.
Державна антикорупційна програма на 2023–2025 рр. (ДАП) – це один з небагатьох комплексних документів, що дають відповідь на питання про те, як налаштувати державу бути ефективною. Виконання ДАП дозволить забезпечити системність і скоординованість державної антикорупційної політики, адже навіть корисними, але епізодичними і безсистемними законодавчими ініціативами не можна забезпечити ефективність держави в цілому. Стійкі демократичні інституції – це необхідна умова перемоги над зовнішнім ворогом. Виконання ДАП допоможе ліквідувати причини корупції, а не лише боротись з її наслідками.
Про це зазначив Голова Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) Олександр Новіков під час презентації Державної антикорупційної програми на 2023–2025 рр. «Шлях до майбутнього без корупції: покрокова інструкція», що відбулася 5 квітня.
«Не маючи спільної візії та цілі для взаємодії усіх органів влади, неможливо забезпечити якісний фінальний результат. Тому ДАП якраз є тієї візією, що допоможе формувати доброчесну владу та справедливе суспільство, а також виконати запит суспільства на справедливість», – зауважив Голова НАЗК.
Олександр Новіков подякував за активну допомогу в розробленні проекту ДАП Парламенту, Уряду, міжнародним партнерам, колегам з антикорупційних інституцій, представникам центральних органів виконавчої влади, журналістам і громадським організаціям. Він додав, що виконання ДАП – це спільна робота над документом усіх органів влади, а громадянське суспільство зможе контролювати результати кожного заходу на спеціальному порталі, який незабаром буде доступний.
До обговорення антикорупційної політики та виконання заходів ДАП долучилися представники Парламенту, Уряду, Офісу Президента України, міністерств, антикорупційних інституцій, дипломатичних установ та громадських організацій. Під час заходу презентовано результати соціологічного опитування «Корупція в Україні 2022: розуміння, сприйняття, поширеність».
Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук зазначив, що питання запобігання та протидії корупції не втрачає актуальності навіть під час воєнного стану. «Мені приємно відзначити, що Україна демонструє суттєвий поступ у цьому навіть попри те, що майже всі ресурси держави та суспільства сьогодні спрямовані на захист від агресії рф», – зазначив спікер Парламенту.
Він додав, що практична реалізація передбачених в ДАП заходів дасть можливість очистити державний апарат від недоброчесних службовців, викорінити корупційні схеми в ключових сферах публічної політики, істотно зменшити кількість корупціогенних факторів у законодавстві.
«Виконання ДАП є критично важливим не лише для повоєнної відбудови України, але і для боротьби з рф зараз. На стратегічному та політичному рівні Україна просувається в реформуванні антикорупційних процесів, і неабияку роль у цьому відіграє НАЗК», – зауважив Матті Маасікас, Голова Представництва Європейського Союзу в Україні.
Олег Немчінов, міністр Кабінет Міністрів України, зазначив, що центральні органи виконавчої влади та Кабмін як колективний орган «надзвичайно ретельно пропрацьовували кожен аркуш ДАП». Це свідчить про те, яку важливу роль відіграє цей програмний документ для кожної інституції.
Голова Вищого антикорупційного суду Віра Михайленко підкреслила, що ДАП – це певний навігатор, який переводить державу у правовий простір і усуває всі ті перешкоди, що заважають йти до основної мети – утвердження принципів верховенства права.
Також під час заходу обговорили антикорупційну політику в пріоритетних сферах: обороні, відновленні інфраструктури, цифровізації, землевпорядкуванні, освіті.
Міністерство цифрової трансформації підтримує імплементацію ДАП, оскільки програма повністю відповідає принципам прозорості та цифровізації усіх державних процесів. Про це сказав міністр Михайло Федоров, Віцепрем’єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій – міністр цифрової трансформації України.
«Корупція — це інструмент колонізації, це те, що толерується глибоко у свідомості наших людей. І це ті речі, які можна усунути тільки інструментами освіти, тільки протягом усього освітнього процесу. Якщо ми говоримо про реалізацію державної політики — це широка наскрізна освітня програма для формування нетолерантності до корупції у кожного громадянина України», — про це зауважив Оксен Лісовий, Міністр освіти і науки України. Тому, за його словами, важливо впроваджувати програми громадянської освіти, починаючи з молодшої школи. Крім того, важливо посилити підготовку педагогів та відповідні інструменти у вищій освіті, що передбачено в ДАП.
Міністр оборони України Олексій Резніков зазначив, що відомство готове бути одним із лідерів з виконання та імплементації ДАП. «Для України зараз є критично важливим унеможливити корупцію у сфері безпеки та оборони. Від цього залежить підтримка наших партнерів та наближення нашої перемоги», — зазначив Олексій Резніков.
Також учасники обговорили під час панелі подальший розвиток антикорупційних інституцій.
Директор Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) Семен Кривонос зауважив, що ДАП передбачає низку структурних «маяків» для підвищення ефективності в розслідування злочинів і спроможності роботи НАБУ. Зокрема, це збільшення кількості детективів на 300 осіб, утворення державної експертної установи при НАБУ.
Заступник керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Андрій Синюк додав, що важливо доступно та зрозуміло пояснювати суспільству про роботу антикорупційних органів та її результати. Також він зауважив про важливі механізми, передбачені в ДАП, які допоможуть підвищити ефективність САП і пришвидшити розслідування. Зокрема, мова йде про наділення першого заступника, заступника керівника САП, повноваженнями керівника САП у випадку його відсутності. До прикладу, аби виконувач обов’язків за необхідності зміг сформувати групу прокурорів у кримінальному провадженні. Це дозволить посилити незалежність САП. Також важливими є заходи ДАП щодо вдосконалення конкурсу на посаду керівника САП.
Також на необхідності посилення незалежності САП наголосила Анастасія Радіна, голова Комітету Верховної Ради України з питань антикорупційної політики. Зокрема, під час звільнення керівника САП і запровадити аналогічний конкурс на цю посаду, як в НАБУ та НАЗК. Крім того, Анастасія Радіна звернути увагу на тему електронного декларування. «Сьогодні потрібно говорити не лише про необхідність відновлення електронного декларування, а в першу чергу, поновлення повноважень НАЗК перевіряти декларації. Це дозволить забезпечити комплексний контроль за статками високопосадовців», – зазначила Голова Комітету.
Представники органів влади обговорили першочергові кроки виконання ДАП. Керівник Антикорупційної ініціативи ЄС Аллан Паг Крістенсен зауважив, що на шляху України до ЄС питання боротьби з корупцією та виконання програми має ще більш важливе значення. Він відзначив, що організації громадянського суспільства, міжнародні партнери уважно стежитимуть за виконанням документа.
Голова Громадської ради при НАЗК Катерина Бутко зауважила, що війна лише підсилила необхідність прискорення боротьби з корупцією та реалізацію стратегічних документів. Але варто максимально прискорити виконання Антикорупційної програми та стратегії.
Захід відбувся за сприяння Антикорупційна ініціатива ЄС (EUACI) — провідної антикорупційної програми в Україні, що фінансується ЄС, співфінансується і впроваджується Міністерством закордонних справ Данії.
Переглянути відеозапис можна на YouTube: українською (https://bit.ly/3nLa2tB) та англійською (https://bit.ly/3Ueo035).
Результати соціологічного опитування «Корупція в Україні 2022: розуміння, сприйняття, поширеність».